Johan Asma dirigeert de grote groep kinderen tijdens de aubade op het Havenplein. Zijn hoge hoed ligt keurig onder de tafel. Archief Alkmaar vond ik in de krant van 2 september 1933 ongeveer een zelfde foto van de parade, maar op die foto staan de terrazzo (cement met marmerkorrels) lantaarnpalen om het grasveld en die staan niet op de bewuste foto. Wel staat er een twee armige lantaarnpaal op het verbindingspaadje over het grasveld tussen Kerkgracht en Kanaalweg. Na verder zoeken in de kranten vond ik in een exemplaar van februari 1931 een Raadsverslag dat men die bewuste lantaarn wilde plaatsen, aan en uit te schakelen vanuit het raad huis. Het paadje werd namelijk nogal veel door zowel wandelaars als fiet sers gebruikt en men was bevreesd voor ongelukken in het donker. Van uit de Raad werd er echter tegenge- sputterd, dus heeft het even geduurd voor de lantaarn er stond. In het late najaar van 1931 werd volgens de Hel- derse Courant, op het grasveld een houten geraamte gezet, om te bezien hoe het Reddersmonument af zou steken ten opzichte van de omgeving. De foto van dit geraamte staat in de beeldbank en ja hoor hier is de lan taarn ook op te zien. De twee-armige lantaarn heeft er niet langer dan zo'n anderhalf jaar gestaan. De bewuste foto is waarschijnlijk in de zomer van 1932 gemaakt. Aubade De zoektocht leverde nog meer op lossingen op. De getoonde foto van de parade in de krant van 2 septem ber 1933, blijkt namelijk deel uit te maken van een grote serie glasplaat negatieven, die vorig jaar vanuit ons archief naar het Regionaal Archief in Alkmaar zijn gegaan en daar zijn schoongemaakt en professioneel gescand. Bovendien bevat het bewuste artikel nog meer foto's die zijn gemaakt van boven genoemde negatieven, zodat het nu eindelijk duidelijk is wat een en ander nu precies voorstelt. Zo zitten er een aantal foto's tussen van een grote groep kinderen die staan te zingen bij het monument 'Voor hen die vielen' op het Havenplein en ook van twee meisjes die een krans leggen bij het monument. Volgens de journalist van de Helderse Courant waren er op die Koninginne dag van 1933 wel 700 kinderen op het Havenplein bijeen, die onder leiding van de heer Joh. F. Asma een aubade gaven. De heer Asma, de vader van de later beroemde organist Feike Asma, was al jarenlang dirigent van een koor in de gereformeerde Bethelkerk. Nu had hij toch behoorlijk moeten oe fenen om 700 kinderen in het gareel te krijgen, wat hem echter uitstekend lukte, hierbij geholpen door het Stede lijk Muziekkorps en Winnubst. Na de aubade legden Marry van Gessel en Bea van Rappard, getooid met oranje sjerpen, een krans bij het monument, waarna een minuut stilte in acht werd genomen. Na het zingen van het Wil helmus werd naar het stadhuis afge marcheerd (in die tijd werd niet ge lopen of gehold, maar gemarcheerd), waar de hele aubade nog eens dun netjes werd over gedaan, zij het met andere liederen. Het bleek een groot succes te zijn, want na afloop werd de heer Asma bij de burgemeester en de admiraal ontboden, die hem compli menteerden. Marry van Gessel en Bea van Rappard legden een krans bij het monument 'Voor hen die vielen'. 48

Levend Verleden - Den Helder | 2012 | | pagina 16