Zoektocht bij een foto Maarten Noot Deze zomer kreeg de vereniging van de familie de Wit een aantal foto's, deels de Rijkswerf betref fende, deels familiefoto's. Een daarvan was een foto, of eigenlijk een ansichtkaart, met een rij ma trozen en daarachter soldaten van de Landweer ergens in Zeeland. De kaart was in 1914 afgestempeld in Vlissingen, waar de afzender, de heer Snijder, toentertijd als milicien op Hr.Ms. De Ruijter diende. Onze penningmeester, Peter Poortvliet, heeft goede contacten in Zeeland en zodoende werd het Archief van de gemeente Vlissingen verzocht hiernaar te kijken. Maar de foto was niet in Vlissingen geno men. Vervolgens werd het Zeeuws Regionaal Archief benaderd. Deze kwam na vrij korte tijd met het be richt, dat de foto in Westkapelle was gemaakt en onderdeel uitmaakte van een serie van zeker twintig foto's. Op 16 november 1914 was op de dijk bij Westkapelle een zeemijn tijdens het demonteren ontploft, waarbij acht militairen en een ar beider omkwamen. Een aantal van hen werden op 20 november 1914, onder grote belangstelling van zowel de Marine als de Landweer, met mi litaire eer in Westkapelle begraven. Het gebeuren maakte toen veel indruk. Men was wel bekend met aangespoelde zeemijnen, maar volgens zeggen hoefde je daar niet bang voor te zijn. Immers tijdens de conventie van Den Haag in 1907 hadden de landen afgesproken dat mijnen die aanspoelden volkomen ongevaarlijk zouden zijn. Je reinste flauwekul natuurlijk en dat bleek dan ook. Het is wel zeker dat de heer Snijder een van de matrozen op de foto is. Westplein Enige tijd later kwam Peter Poortvliet met het verzoek om meer informa tie bij een door hem in Barneveld gekochte foto. Het grove werk was eigenlijk niet zo moeilijk, want het was een zomerse, militaire parade op het Westplein, dus het kon niet anders of het was Koninginnedag, 31 augustus. Maar ja welk jaar dan wel. De kleding van de burgers bekij kend moest dat eind jaren twintig, begin jaren dertig zijn. Het laatste deel van het Helders Kanaal was al gedempt, maar het Reddersmo nument stond er nog niet, dus zeg ruwweg tussen 1924 en 1935. Bij het zoeken in de Helderse kran ten via de website van Regionaal Matrozen van Hr.Ms. De Ruijter tijdens een militaire begrafenis in Westkapelle in 1914. Parade op het Westplein tijdens Koninginnedag op 31 augustus, vermoedelijk in 1932. Zie de twee-armige lantaarn midden in beeld. 47

Levend Verleden - Den Helder | 2012 | | pagina 15