Herinneringen Jaap van den Berg Toen ik eens in gedachten liep, op de Helderse zeedijk aan het Marsdiep, waar de gol^es rustig kabbelden op de stenen, dacht ik, onwillekeurig, wat is hier allemaal verdwenen? Om te beginnen bij het havenhoofd, helemaal vooraan, waar eens het befaamde Hotel "Den Burg" heeft gestaan. Het monument op 't Havenplein, heel kordaat, dan de Paleissteeg en de Achter straat. De kluft met bovenaan de Coupure met die ouden houten trap vol al lure. Op de keien, de kaapstanders met Helderse vletten en vele vierkanten meters met te droge netten. De Hoofdgracht met de herenhui zen op rij de Louisesteeg en de Louisebatterij. De Marineclub en het Lyceum, het aanzien meer dan waard, werden evenmin voor de wederop bouw gespaard. Ook het casino tegenover de Mos- terdbrug kwam nooit en te nimmer terug. Zelfs Helders oudste Fort, Oostbat terij, verdween en werd gesloopt tot de laatste steen. De hele Rijkswerf inclusief de ge- schutmakerij, is nog slechts nostalgie, het is voor bij. 't Huys Tydverdrijf en het oude Ko ningsplein, die beide in de tand des tijds even eens verloren zijn. Het Wierhoofd aan het Marsdiep. Het oude station, de muziektent in het Julianapark, beiden vol franje verdwenen voor de nieuwbouw van "De Kampanje". Zwemmen tussen de pieren en in het pierebadje was een ervaring, beiden moesten, evenals de Wind wijzer, plaats maken voor de dijk verzwaring. En zo zijn er, uit het verleden, nog talloze andere dingen, die weg zijn, maar blijven hangen in de herinneringen. Het Casino aan de Kanaalweg tegenover de Molenbrug ('Mosterdbrug'). 46

Levend Verleden - Den Helder | 2012 | | pagina 14