der grafstenen zien wij namen die ons dierbaar, die ons onvergetelijk zijn". Ook bijzonder waren in die ja ren de opschriften bij de ingang van de begraafplaats met: "Ook U wacht ik", en: "Gedenk de stervenden!" De gemeente begon in de jaren 1890 met de aanplant van bomen en struiken langs de Kerkhoflaan. Omdat de sterke westenwind de groei tegenwerkte werd met succes de hulp ingeroepen van de Neder landse Heidemaatschappij. Als na de Tweede Wereldoorlog journalist en auteur Anthony van Kampen in juni 1945 in Den Helder terug keert, schrijft hij na een fietstocht in de Helderse Courant: "Eerst de Huisduinerweg, kaal, vlak, onge lijk, met links en rechts de groene velden. Kerkhoflaan. Herinnering. Hoe vele malen ging ik er niet in, de laatste vijftien jaren. Niet te tellen. Een ganse stoet van blauwe zeerid ders. Vrienden uit Nieuwediep. En eigen familie. De wind dondert over de zwaaiende bomen, net als vroe ger". Een Nieuwedieper die nabij de Kerkhoflaan opgroeide is Cees Nebbeling. Met zijn ouders woonde hij in het dienstgebouw op de be graafplaats, nu bekend als de aula. Zijn vader was beheerder van de begraafplaats. "Het was er altijd heel stil, soms hoorde je wel eens een jager schieten. Van de Kerkhoflaan herinner ik me nog dat links vanaf de begraafplaats komend had Gerrit Makelaar een boerenbedrijf e, met gemiddeld zo'n twintig koeien, die stonden hoog in het weiland, daarna kwam de steenhouwerij van Burgers op de hoogte van wat nu de kat- tenboet is. Daarachter, tot de sloot, lag de paardenweide van Bruin. Aan de andere kant, rechts vanaf de be graafplaats, zat Dirk Zaal met koei en en een werkpaardje, met in het land een hooiberg met kippen, een stal en een gierput. Achter zijn land lagen de tuinderijen van Smit en de gebroeders Zijp. Daar zijn nu volks tuinen en het Tuinderspad. Aan het begin van het Kerkhoflaantje vanaf de Huisduinerweg stond een dubbel groot zwart geteerd ijzeren hek. Het werd door de gemeente onderhou den en stond altijd open". Met dank aan Marianne Clowting en Cees Nebbeling. Bron D. Dekker, Ontwikkelingsgeschiedenis en be schrijving der gemeente Helder (1875). O, die Ouwe Helder, door Cees J. Schel- linger, (1981). Krantenarchief Helderse Historische Ver eniging. Helderse straatnamen, samengesteld door W. Stoll (1986) Kerkhoflaan zomer 2012, acryl op doek geschilderd door Marianne Clowting. 45

Levend Verleden - Den Helder | 2012 | | pagina 13