Leeszaal Eenmaal leerling van het Gemeen telijk Lyceum (1944-1949) ontdekte ik eigenlijk pas dat er behalve een bibliotheek ook een leeszaal was. Een leeszaal waar je atlassen, woor denboeken en naslagwerken kon raadplegen. Thuis hadden we dat allemaal niet. Bovendien wist Jan Kreijger, wiens vader daar toen conciërge was, om te vertellen dat er interessante studieboeken ter inzage lagen met blote vrouwen. Nou ja, blote vrouwen. Het betrof fotoboe ken van ons Indië waarin inheemse vrouwen met ontbloot bovenlijf stonden afgebeeld. Achteraf nogal merkwaardig dat je in die toch wel erg preutse tijd, wél bloot mocht zien als 't maar bruin was. Hoe brui ner, hoe bloter. Want hoe dichter je richting Papoea bladerde des te groter en bloter de inwoners te zien waren. Helaas, helaas, toen vader Kreijger doorkreeg waar onze be langstelling vooral naar uitging, was 't afgelopen met de Verre Volkenex peditie. Driestuiversroman Teleurstellend in de bibliotheek was dat de directrice, een schrale me vrouw met een haarknotje in haar nek en een zuinig mondje, zich bij 't lenen strikt hield aan het systeem van de leeftijdsklasse: van tien tot twaalf jaar, van twaalf tot veertien enzovoort. Driestuiversromans, 'pikante' boekjes, obscure' detective verhalen of bijna nog erger: strip boeken, verkreeg je al helemaal niet in die oerdegelijke openbare biblio theek in de Breewaterstraat. Dan moest je maar naar de particuliere leesbibliotheek 'De Blauwe Reiger' of zoiets. Nou, daar was geen sprake van. 'Vieze boekjes' vond m'n moe der. Eerst had ik nog niet eens in de gaten wat ze bedoelde. Ik zei nog dat de boeken uit de Breewaterstraat óók wel eens beduimeld waren. En toen ik 't wel begreep, durfde ik niet te zeggen dat dit nou juist voor mij het aantrekkelijke was. Gelukkig moest ik inmiddels serieuze litera tuur gaan lezen voor school Louis Couperus, Anna Blaman, Simon Vestdijk. Dat 't me toen boeide, durf ik niet fe zeggen. Maar ik heb wel leren lezen. En langzamerhand leren begrijpen. Studiehulp Maar er was nog iets. In de open bare bibliotheek verscheen na ver loop van tijd de altijd hulpvaardige, goedlachse mevrouw Wilhelm. Die heeft mij op haar manier geholpen bij de avondstudie voor leraar aard rijkskunde. Studieboeken die ik nodig had, maar niet kon betalen, leende ze me óók als ze niet in haar bibliotheek aanwezig waren. Ze nam de moeite de boeken bij andere bi bliotheken elders voor me te lenen. Een gratis service van de Helderse Openbare leeszaal en bibliotheek. Logisch dat zo'n bibliotheek de hon derd jaar haalt. Gefeliciteerd en nog vele jaren! 9

Levend Verleden - Den Helder | 2012 | | pagina 9