Openbare bibliotheek Jan T. Bremer door een granaatscherf werd ge troffen.' Aldus de directrice van de Openbare leeszaal in de Breewater- straat in haar jaarverslag over het oorlogsjaar 1940. Het verslag was somber van toon: het aantal jaarle den was teruggelopen van 705 naar 560, voornamelijk wegens vertrek. Er was echter één lichtpuntje: va der Bremer was juist lid geworden nu we in Breezand woonden. Voor het kapitale bedrag van 2,50 per Openbare leeszaal en bibliotheek Breewaterstraat. De uitleenbalie. Links mevrouw Wilhelm. Op de achtergrond Ans Bakker, op de voorgrond Agnes van 't Veer. 'Ons oude gebouw, dat zoo oud en bouwvallig en vochtig is, dat we er bijna niet kunnen werken en waar wij allen vroeg of laat reumatiek op doen, is staande gebleven. Rondom zijn mooie nieuwe gebouwen tot puinhopen geworden, maar tot nu toe bleef de leeszaal staan. Het eni ge slachtoffer was een muis, die jaar mocht hij elke week een van de 14.000 boeken lezen en ook nog enkele jeugdboeken. Van die jeugdboeken hadden ze er om pre cies te zijn 2411. Meestal ging va der op zaterdag naar Den Helder met de boeken in een donkergrijs omslag én een lijstje van de door ons verlangde nummers uit de ca- talogus. Soms kwam-ie tot onze te leurstelling met een boek thuis, dat niet op ons lijstje stond. Er was niks van jullie lijstje, beweerde-ie dan, 't meeste was uitgeleend, sommige boeken waren weg. Dat laatste was niet zo verwonderlijk: een deel van de uitgeleende boeken was bij bombardementen verbrand. Een ander deel lag nog wel ergens bij mensen thuis, maar die bewoners waren zelf niet aanwezig, gevlucht naar elders, nooit meer aan die boeken en die bibliotheek gedacht. Allemaal tot je dienst, maar wij za ten er maar mee. 8

Levend Verleden - Den Helder | 2012 | | pagina 8