Ingang van de huidige bibliotheek aan het Bernhardplein gen worden, de bibliotheek zou het personeel moeten leveren. In 1977 werd filiaal De Riepel geopend. De huisvesting voldeed niet aan de Rijksnormen, maar Den Helder had nu wel vier bibliotheekvesti gingen die goed verspreid lagen over de verschillende wijken van de stad. Het dorper filiaal bleek in zo'n grote behoefte te voorzien dat de mensen, net als destijds in de Breewaterstraat, er op piektijden gewoon niet meer in konden. In de daarop volgende jaren bleken ook het filiaal Falga en de cen trale bibliotheek te klein geworden om de collectie en de bezoekers te bergen. Vanaf 1978 werd door het bibliotheekbestuur en de ge meente gesproken over een nieuw te bouwen pand voor de centrale bibliotheek aan de noordzijde van het Julianaplein. In 1982 werd dit werkelijkheid en kon de toenmalige burgemeester De Haan een nieuw gebouw aan het Bernhardplein ope nen. Gevestigd op de begane grond en een klein deel van de eerste etage. In 1989 verhuisde de biblio theek naar de eerste verdieping van dit gebouw. Op de begane grond werden een leescafé en de Kunstuit leen gevestigd. Tegelijkertijd werd in Nieuw Den Helder een nieuwe locatie betrokken in het voormalige schoolgebouw van De Zonnebloem aan de Scheldestraat. Ondertussen verhuisde de biblio theek van Julianadorp naar een noodlocatie in Middelzand. Toen ook dit gebouw te slecht werd om een bibliotheek in te huisvesten werd een tijdelijke oplossing ge vonden in het Zwanenest. Daar zat de bibliotheek nog drie jaar totdat er in februari 1999 een gloednieu we bibliotheek geopend werd in het wooncomplex Keysers Plaet in Middelzand. In de loop der jaren verslechterde de huisvesting in Nieuw Den Hel der. In afwachting van een nieuw te bouwen bibliotheek in het Cen- trumplan verhuisde de bibliotheek in 2009 tijdelijk naar de Projec tenwinkel aan het Marsdiepplein. In de zomer van 2011 werd in Nieuw Den Helder een fonkel nieuwe bibliotheek geopend aan de Marsdiepstraat, midden in het ver nieuwde hart van de wijk. Helaas moest de vestiging in De Schooten per 1 januari 2012 de deuren slui ten vanwege de bezuinigingen. Ondertussen is de Helderse biblio theek, die sinds de fusie in 2008 is opgegaan in Stichting KopGroep Bibliotheken, al weer enige jaren in gesprek met de gemeente Den Helder en Zeestad over een nieuwe centrale bibliotheek in School 7. Veel veranderd Er is heel veel veranderd in 100 jaar. De situatie van 1912 met een paar honderd boeken die men op aanvraag bij de balie kon afralen is haast niet meer voor te stellen. De handgeschreven catalogus, de trap om bij de bovenste planken te ko men, de stilte in de leeszaal. Toch zijn er ook dingen opvallend gelijk gebleven. Zoals de financiële positie waarin de bibliotheek en de gemeente zich bevinden. Maar wat blijft zijn enthousiaste medewer kers en een geïnteresseerd publiek. Momenteel ziet de bibliotheek het ledenaantal zakken, maar daaren tegen groeit het bezoekersaantal gestaag. Want hoewel er minder boeken worden uitgeleend weten toch steeds meer mensen de bieb te vinden. De functie van de moderne bibliotheek verandert. Van een plek waar je alleen je boeken leent, naar een plek waar je ook wilt verblijven. Daar speelt de bibliotheek handig op in door bijvoorbeeld gratis WIFI aan te bieden. Scholen komen langs of volgen een bibliotheekprogramma in de klas. Veel mensen bezoeken lezingen en dagelijks vinden mensen informatie in de bieb of een antwoord op hun vragen. Mensen bekijken tentoon stellingen of komen dagelijks hun krantje lezen. In de loop der jaren is de bibliotheek een succesvolle instelling gebleken. En we zijn zeker van plan dat in de toekomst zo te houden! Bron: G. Kleinbloesem, 'Van Hel- dersche leesclub naar bieb', 1985 7 kHIüireet

Levend Verleden - Den Helder | 2012 | | pagina 7