De voormalige bibliotheek op de hoek Middenweg en Hector Treubstraat in 1965. nieuwe boeken worden aangeschaft. Een betaalde bibliothecaris was er evenmin, dus werd een beroep gedaan op plaatsgenoten. Het was dapper om zo'n risicovolle start te maken. Daaruit blijkt wel hoe belangrijk een bibliotheek werd ge vonden. In de Breewaterstraat was een grote leeszaal voor 30 personen. Boeken werden uitgeleend op aanvraag. Men gaf een lijstje met titels en de bibliotheekmedewerker ging op zoek. Een tijdrovende zaak, maar de ruimte was te klein om mensen zelf hun boeken te laten uitzoeken. Rijen tot op straat waren dan ook geen uitzondering. In de tweede helft van 1913 werd er 6661 keer een boek uitgeleend. In totaal kwamen er 5863 bezoekers. Een jaar later werd de O.L.B. al door 16.000 mensen bezocht. Het be zoekersaantal groeide dus snel, het aantal boeken groeide door de krap blijvende financiën minder snel. Toch gingen er al spoedig stemmen op voor uitbreiding. Die uitbreiding kwam in 1922, maar na verloop van jaren bleek steeds duidelijker dat het gebouw aan de Breewaterstraat in slechte staat verkeerde. De muren scheurden, de houten vloer was voor een groot deel verrot en de ramen en deuren sloten niet meer voor verzakking van het pand. Na het bombardement op de stad in de nacht van 13 op 14 juni 1940 werd het gebouw nog zwaarder gehavend. De gemeente was ondanks goede pelijke Openbare Bibliotheek. Hiermee had de bibliotheek er twee panden bij: een filiaal in de Spoor straat en een filiaal in Nieuw Den Helder. Als snel sloot de biblio theek in de Spoorstraat ten gunste van een nieuw gebouwde vestiging in De Schooten, die in januari 1975 officieel geopend werd. Nieuwe filialen Vlak daarna verzocht het gemeen tebestuur om in de nieuwe wijk Drooghe Weert een extra vestiging te openen. De exploitatiekosten zouden door de gemeente gedra- bevolking uit te oefenen. Het aantal bezoekers en uitleningen steeg met rasse schreden. Een deel van het ge bouw werd later verhuurd aan de Kunstliga. Oude krantenknipsels herinneren aan de vele tentoon stellingen die er plaats vonden. In juni 1974 fuseerden de Openbare Bi bliotheek en de R.K. Biblio theek. De of ficiële naam werd Stichting Gemeenschap - Het interieur in 1965. wil niet in staat om echt te helpen. Er kwam een nieuwe gevel, maar geen nieuw gebouw. Hoek Middenweg/Hector Treub straat In 1955 werd besloten dat het zo werkelijk niet langer ging. Op de hoek van de Middenweg/Hector Treubstraat zou een nieuw gebouw komen. Het duurde echter nog tien jaar voordat dit plan gerealiseerd was. Deze nieuwe bibliotheek werd uiteindelijk op 31 maart 1965 ge opend. Het nieuwe gebouw bleek grote aantrekkingskracht op de 6

Levend Verleden - Den Helder | 2012 | | pagina 6