STADS Marinus Vermooten bezorgt dikke pil over 125 jaar stadshart Ruud Claessen Het boek kost 25 euro, maar daarmee heb je wel wat in han den: 125 jaar Stadshart Den Helder. Juni dit jaar presen teerde Marinus Vermooten zijn jongste werk in schouwburg De Kampanje. Speciaal voor de gelegenheid werd de kronikeur per limousine vervoerd naar de schouwburg. Daan Groot had dit zo georganiseerd. Groot is een geestdriftig promotor van Ver- mootens historische werk. Het eerste exemplaar van het nieuwe boek was voor de oud-Heldernaar en ex-wethouder Gert Jan Nijpels. 125 jaar Stadshart geeft in woord en beeld zicht op ontwikke ling van het winkelgebied in de Helderse binnenstad. Startpunt van Vermootens vertelling is de ingebruikname van het spoor wegstation in de jaren zestig van de negentiende eeuw, op de DEN HELDER 125 JAAR locatie van het huidige Bernhard- plein. Tussen station en rijkswerf Willemsoord ontwikkelde zich een woon- en winkelbuurt, met de Spoorstraat en de Koningstraat als belangrijkste aders. Na 1945 ging de binnenstad ingrijpend op de schop. De Beatrixstraat en het Julianaplein ontstonden, wat het zwaartepunt van de winkels deed verschuiven richting het huidige NS Station. Dit betekende het langzaam afsterven van de einden van de Spoor- en Koningstraat, maar de bloei van de Keizerstraat. Met zijn nieuweling bezorgt Ver- mooten weer een lijvig boekwerk. De periode die het beslaat is lang; bijna anderhalve eeuw. Professio nele historici zouden er een hele kluif aan hebben. Zo ook Vermoo- ten, maar die hoor je er niet onder zuchten of steunen. Onvermoei baar en met tomeloze inzet spit hij historische bronnen uit, in persoonlijke gesprekken, per brief, mail en natuurlijk in de archieven. :HI Funshoppen Inhoudelijk is het weer he lemaal een Vermooten. De personen, zaken en gebeur tenissen die hij aanroert zijn nagenoeg niet te tellen. Als lezer schiet je van de ene il lustere Jutter naar de andere beroemde Nieuwedieper, van de ene winkel naar de andere, van het ene café naar het andere en van de ene straat naar de andere. Het is puur funshoppen met Vermooten. En uiteraard ook 'stappen', want hij bezoekt tientallen ca fés, vooral van na de Tweede Wereldoorlog. Een feest van her kenning voor wie de roerige jaren zestig en de relaxte jaren zeventig zelf heeft meegemaakt. Bromsnor 125 jaar Stadshart is als een mean derende rivier en dan een van de wilde soort. Schipper Vermooten loodst de lezer in een noodtempo stroomafwaarts, van pakweg 1865 tot aan nu. Het is een adembene mende en uitputtende historische exercitie, maar altijd onderhoudend. Zoals de anekdote op pagina 157 rond de opening - in 1963 - van de Albert Heijn aan het Julianaplein. Aan de echte Bromsnor van de tv- serie Swiebertje de eer om het lint door te knippen. Hij trok zoveel bekijks, dat ondanks twaalf man politie, niet kon worden voorkomen dat sommige kinderen baldadig werden. Recente foto's Ook in dit Vermootenboek een schat aan beeldmateriaal. Het komt vanzelfsprekend uit de oude doos, maar vele foto's zijn van recente datum. Dit element maakt het boek ook herkenbaar voor de jongere Heldernaar. Ilse Kootkar maakte de foto's. Wel een woord van kritiek. Nogal wat namen van mensen die in het boek figureren zijn fout gespeld. Of bij een foto staat de verkeerde naam, wat erg storend is voor wie zichzelf terugziet in 125 jaar Stadshart. Leden van de HHV kunnen het boek bestellen bij Dick Makelaar voor 21,-- ex verzendkosten. 4

Levend Verleden - Den Helder | 2012 | | pagina 4