den voor de horeca van kracht ge worden. Wij zijn van een bruisende stad verworden tot een stad waar een oorverdovende stilte heerst. Ja, een seniorenstad, een slaapstad of slapende stad; daar is niks mis mee. Tenminste, als daarvoor bewust is gekozen. Dat heeft hij wel, heer Henny Abbenes! Als leider van een Helderse delegatie overhandigt hij op 15 mei een petitie, plus 26.660 handtekeningen aan de voorzitter van vaste commissie van volksge zondheid van de Tweede Kamer, mevrouw Smeets. De bijna voltallige commissie steekt hem daarbij een hart onder de riem. Ondanks hun dappere woorden, zal zorgminister Edith Schippers geen krimp geven. De politiek zou moeten leren niet met twee tongen te spreken. Het gesprek van de Gemini-directie met de bank over de financiering van het nieuwe ziekenhuis is evenmin ge ruststellend. Op dezelfde dag loopt de viermaster Star Flyer de haven binnen. Oude tijden herleven niet. Het cruiseschip, verpakt als wind jammer, biedt onderdak aan 145 passagiers die worden verzorgd door 75 zeebonken. Zelfs kielhalen hoeft niet; er is een zwembad aan boord. Zou dit worden bedoeld met levend verleden? Op Hemelvaart is er voor elk wat wils: van rommelmarkt tot ontbijt op Erfprins, van workshops in fort Kijkduin tot een hagepreek in de Donkere Duinen, van sporten op het strand tot drive-in bioscoop op Willemsoord, en dan nog alles wat zich daartussen bevindt. Een dag als deze geeft de burger moed. Moed toont wethouder Visser eveneens. Na aanhoudend gedoe hebben veel bollenboeren keurige verblijfsvoor- zieningen laten bouwen voor hun seizoenarbeiders. Het gemeentebe stuur zal die accommodaties lega liseren door het bestemmingsplan aan te passen. Helaas is er gerekend buiten de waard, de provincie. Zij wil niet meewerken. In plaats van handhaven, gaat de onverschrokken wethouder nu gedogen. Daarmee is de kou beslist niet uit de lucht. Het stunten krijgt letterlijk een vervolg in de Helderse vallei. Daar is de klimvallei aangelegd door specia listen uit Duitsland. Van Duitsland naar Frankrijk is een kleine gedach tesprong. Theatre du Jardin (heel vrij vertaald Toneel in de Jordaan) is niet voor het laatst. Volgend jaar, als de Oranjerie 20 jaar bestaat, komt er volgens Pieter Blank een vervolg. Kijken naar de toekomst is niet on gewoon. De Helderse Historische Vereniging, de Helderse Vereniging voor Sociale Geschiedenis en de Helderse afdeling van de Genealo gische Vereniging kijken regelmatig in de glazen bol. Warempel, zij zien daarin het Helders Historisch Centrum ontstaan, achter een zakje subsidie. Waarom moet er altijd iets tussen droom en daad staan? Twee grote kerels beroven twee jongetjes van nota bene 20 cent en een fiets- sleuteltje: daarvoor staan wetten. En wat te denken van de medewerker die de kluis kraakt van het Gemini- ziekenhuis, of van de bewapende overvallers van een woning in de Schokkerstraat, of van de inbreker in de Hortensiastraat. Wij zouden het wel weten; gelukkig bepalen rechters de strafmaat. De senioren in De Schooten krijgen ook straf. Het dienstencentrum wordt geslo ten en daarmee komt een einde aan even een biljartje doen, een kaartje leggen of een bingootje spelen. De gemeente bezuinigt met harde hand. Ach, zij is niet te benijden. Jaren geleden kopen zij en Woningstich ting veel grond in Julianadorp Oost. Voor woningbouw, om het dorp, het stadsdeel af te ronden. Naast de krimp doet nu de financieel-econo- mische crisis zich voelen. Per 1 ja nuari van dit jaar moet de gemeente haar grond in Julianadorp Oost afstempelen. Daarmee verdampt 5% miljoen. De scherpste daling in de aandelenkoers verbleekt daarbij. Wel is het pad nu geëffend om daar een 600-tal woningen te bouwen. Woningstichting heeft haar grond overgedragen en de Helderse Bouw Kombinatie gaat bouwen. Nimmer staan in de stad zoveel woningen te koop. De kaalslag en de leegstand in het centrum zijn zorgwekkend. Voor wie wordt er in hemelsnaam gebouwd? Nog vers in de herinne ring leeft de vergelijkbare excercitie bij station zuid, met dezelfde spelers. Tegen een te hoge prijs hebben de inwoners daar flutnatuur gekregen. Het zou kunnen dat Julianadorp op de bouwlocatie uiteindelijk een levende waterberging krijgt, want de natuur overwint uiteindelijk alles. De meimaand mag niet in mineur worden afgesloten. Daarom twee uitsmijters: sinds pakweg 30 jaar is er weer getrouwd in het oude stad huis aan de Kerkgracht; staande op het balkon neemt het prille echtpaar Molenaar een ovationele toejuiching in ontvangst. Een niet minder en thousiaste wethouder Visser neemt maar liefst zes blauwe vlaggen in ontvangst. Die deutsche Touristen können kommen! Juni In de eerste week van juni is het dubbel feest. De Dag van de Muziek is een waar festijn met 177 optre dens op 23 podia, verspreid door de stad. Solisten, orkesten, koren, bands strelen de oortjes onder een meezingend zonnetje. De Dag van de Muziek krijgt langzaam maar zeker een plaats in de rij van regio- overstijgende evenementen. Mis schien wat ingetogener is het 100-ja- rig bestaan van de Openbare Biblio theek gevierd: door de schoolgaande jeugd, de leden, het personeel en bestuurders, en hun voorgangers. Het is leuk om te weten dat onze bibliotheek eerder is opgericht dan de Amsterdamse; natuurlijk zijn de historische gegevens omtrent onze bieb interessant. Toch wordt het verleden levend gemaakt met verhalen over menselijke drijfveren, 28

Levend Verleden - Den Helder | 2012 | | pagina 28