de heer en mevrouw Van de Kamp, ondersteund door medebewoners. Dat het een kweekvijver moge wor den voor de officiële vereniging En- tre Nous aan het Schapendijkje. Een kweekvijver van een andere orde is het IVC, het Internationaal Vrou wencentrum. Zestig procent van de bezoekers krijgt werk. Daar kunnen heel wat bedenkelijke herintegra- tiebedrij^es én hun opdrachtgevers veel van leren. Hardleers lijkt het gemeentebestuur. Stelselmatig no digt het de gemeenteraad uit in te stemmen met woningbouw op de Oude Rijkswerf. De raad blijft pok hout: Njet! De praktijk, zowel elders als hier, leert dat prettig wonen en reuring in de haven moeilijk samen gaan. Het regelmatig agenderen van wonen op Willemsoord is een direct gevolg van de wens om de werf zelffiedruipend te maken, om het financiële gat te dichten. Daarvoor is woningbouw bij uitstek de reme die. Het zit er de komende jaren niet in. Wel onderstreept het de belang rijkste rol van de nieuwe directeur: Haal Willemsoord financieel uit het slop. Een niet minder groot hang- dossier is het stadshart. Plan na plan voor de bouw van een nieuw stad huis verpulvert, dan wel vergeelt. De prachtigste schetsen en illustraties werken verlammend op de daad kracht van onze stadsbestuurders. En zij gaan voort, een citaat van de Duitse schrijver Bertold Brecht vol gend: 'Ja, mach nur einen Plan, sei ein Groses Licht. Und mach' dann noch 'nen zweiten Plan, gehen tun sie beide nicht.' Ondertussen roept het Helderse Volk; om te worden gehoord, maar wel bij de centrale verwarming. Consequent is ook de bezuinigings operatie, zeker nu de gedupeerden in machteloosheid en vertwijfeling stil zwijgen. Soms weet een organisatie de dans te ontspringen. Vanaf 2013 zou de subsidie voor Koninginnedag stoppen. Dit bericht wordt weinig tactisch gebracht: een weekje voor het jaarlijkse volksfeest losbarst. De uitkomst laat zich raden: deze be zuiniging is van de baan. Zwijgen bij bezuinigingen is de Koninklijke Ma rine aangeleerd. Er zijn grenzen. Zo is het strippen van de gedecimeerde vloot op eigen initiatief ontoelaat- Mei Het begin van de meimaand ken merkt zich door traditionele bij - eenkomsten. Na Koninginnedag knabbelt de 1 mei-viering heel stil het spits af, met 28 inwoners min der (de stad nadert de grens van In het voorjaar verandert Het Koegras in een kleurrijk geheel. baar. Een burgermedewerker (het is niet anders) heeft bij onderhouds werkzaamheden koperen onderde len van schepen ontvreemd. Het is te wensen dat de hondenpenningen niet massaal worden gejat. Terwijl meer en meer gemeenten de hon denbelasting afschaffen, voert Den Helder de druk op door invoering van die penning. De opbrengst is nodig om de stad hondenpoepvrij te maken. Wat zou het goed zijn om deze belasting af te schaffen en bezitters van honden én paarden te verplichten de poep - waar dan ook in de gemeente - op te ruimen. Opruimen doen de leerlingen van Mavo aan Zee wel. Zij halen zakken vol troep van het strand. Andere Zee-scholen zullen dit voorbeeld volgen. Aan het einde van de maand regent het harder dan de stad heb ben kan: in de schouwburg krijgen maar liefst 25 inwoners (minus die ene, die traditiegetrouw afreist naar Den Haag) een lintje opgespeld. 57.000). Zij vergemakkelijkt de 4 mei-herdenking daarna in geen en kel opzicht. Dat programma heeft een min of meer vaste, passende opbouw gekregen. Jaarlijks is er wel een onderdeel dat blijft hangen, een lied, een gedicht, een toespraak. Dit jaar maakt de toespraak van burge meester Schuiling veel indruk. Hij plaatst de woorden Arbeit macht frei voorbij het cynisme. De dichter en schrijver Lorenz Diefenbach kan niet hebben voorzien dat de titel van zijn boek, uitgebracht in 1873, Ar beit macht frei, zulke diepe sporen zal nalaten in ons collectief geweten. Onschuldig door de nazi's ingepikt in 1933 als belerende spreuk voor het Duitse volk, is zij voor eeuwig verbonden met de onmenselijkheid, aangebracht boven de hekken van Auschwitz, Sachsenhausen, The- resienstad en Dachau. De 5e mei blijven wij op buurt- en wijkniveau vieren. Over feestvieren gesproken, per 1 mei zijn de nieuwe sluitingstij- 27

Levend Verleden - Den Helder | 2012 | | pagina 27