len wijden aan de gemeente Helder, welk besluit door de Commissie en door gansch de burgerij op zeer hoogen prijs werd gesteld. H.M. de Koningin-Regentes antwoordde dat HH. MM. getroffen zijn gewor den door de bewijzen van liefde en eerbied, die zij hier hebben mogen ondervinden, waarvoor zij den Commissie en den burgerij hartelijk dank zegde. Met den kreet: 'Leve de Koninginnen', hierop aangeheven, werd door de vele honderden, op dat punt samengestroomd, geest driftig ingestemd. 'De rijtoer werd ten einde gebracht langs den Stationsweg, waar 'Hel- der's Harmoniekapel' de volksliede ren ten gehoore bracht. Omstreeks 6 uur kwam de stoet aan het sta tion aan, waar H.M. de Koningin Regentes zich met verschillende autoriteiten onderhield, met den commandant der artillerie o.a. over de verminkte manschappen bij het ongeluk op Kaaphoofd, waar naar H.M. met veel belangstelling infor meerde. 'Te 6.20 uur (stadstijd) voerde de Koninklijke trein HH. MM. we der naar Soestdijk terug. Langs den evenwijdig met de spoorlijn loopenden Parallelweg hadden zich tegen het uur van vertrek duizenden menschen verzameld, om HH. MM. uitgeleide te doen. De hartelijke toe juichingen van deze menige werden door de beide Vorstinnen wuivende beantwoord. Het geschut van de forten, dat den Koninklijken trein 's morgens had begroet, bulderde HH. MM. nu zijn afscheidsgroet toe en het zweeg eerst, toen de Konin ginnen zeker Schagen reeds waren gepasseerd.' Hoofdknik 't Vliegend Blaadje concludeerde dat 'het Koninklijk bezoek hier de beste indrukken heeft achtergelaten. Over de flinkheid en lieftalligheid onzer jonge Koningin, die voortdurend de huldebetuigingen der menigte met een vriendelijken hoofdknik beantwoordde, is men opgetogen - de liefde tot het Huis van Oranje, waarvoor de bevolking dezer ge meente bekend stond, is door het bezoek van HH. MM. ongetwijfeld nog merkelijk gestegen.' De feestdag werd besloten met een gondeltocht door het Helder- sche Kanaal en de Binnenhaven. 'Duizende en nog eens duizende menschen waren op de been om de vurige slang van 32 fantastisch ver lichte vaartuigen en vaartuigjes en om het vuurwerk te zien. De geestdrift die er heerschte is on beschrijflijk. Alles zong, alles juich te, alles was recht vroolijk en opge wekt gestemd; en ieder stemde even gaarne in, toen het slotnummer van het vuurwerk (eene hulde aan onze Koninginnen) werd gegeven, met een donderend driewerf hoera voor Hare Majesteiten.' Volgens de Scha- ger Courant was het een avondfeest, 'zoo mooi, zoo opwekkend, als er in jaren geen heeft plaats gehad in die gemeente.' De volgende dag maakte burge meester Beukenkamp bekend dat de beide vorstinnen als blijk van dank en waardering voor de ontvangst een bedrag van 400 gulden beschik baar stelden voor de armen der gemeente. (Bronnen: 't Vliegend Blaadje; Het Nieuws van de Dag; Marineblad 1898; Rotterdamsch Nieuwsblad en Schager Courant. 25

Levend Verleden - Den Helder | 2012 | | pagina 25