burgemeester C.A. Beukenkamp het commando. Op verzoek van de koningin-regentes was de openbare weg niet afgezet; zij wilde met haar dochter zo dicht mogelijk onder de mensen zijn. Langs de gehele route stond 'eene dichtopeengepakte me nigte, welke de beide Vorstinnen met geestdrift toejuichte', aldus Het Nieuws van de Dag. 'Op het Anker park hield de stoet eenige minuten op om HH. MM. in de gelegenheid te stellen de hulde in ontvangst te nemen van het koor van den Heer M.P. Polak, bestaande uit ongeveer duizend lief gekleede jongens en meisjes. HH. MM. gaven van hare ingenomenheid met het gehoorde blijk, en reden daarop verder langs Ankerpark, Zuidstraat en West straat tot het Nieuwe Kerkplein, waar, op het terrein der kerk, onder leiding van den Heer J.A. Leewens, een mannenzangkoor, het voor deze gelegenheid samengesteld 'Hollands Glorie' van R. Hol, ten gehoore Koningin-regentes Emma en koningin Wilhelmina in 1895. bracht. HH. MM. hoorden het groote zangnummer tot het einde toe belangstellend aan en gingen toen door de Spoorstraat en de Ko ningstraat naar den Kanaalweg.' Kistjes sigaren Bij de Postbrug zaten achter de vensters van het huis van Hattinga Raven de drie gewonden van de Guinea. De notaris en zijn vrouw hadden de patiënten, die in het Ma rinehospitaal werden verpleegd, in hun woning aan de Kanaalweg uit genodigd om daar de vorstinnen te zien langsrijden. 'HH. MM. hebben tijdens hun bezoek de zieken uit het Marinehospitaal niet vergeten', meldde de krant. 'Aan den gekwet sten milicien Lap van de Guinea werden vier kistjes fijne sigaren, en voor versnaperingen aan de overige zieken f. 125 gezonden, terwijl aan den gekwetsten luitenant der zee Eijbergen namens HH. MM. eenige fijne vruchten werden aangeboden.' Op het plein vóór de synagoge pre senteerde zich het meisjeskoor van de Israëlitische gemeente.'De jonge dames onberispelijk in 't wit, om HH. MM. een heilgroet en bede toe te zingen, vervaardigd door den heer J.H. Polak, door wien ook de uitvoering werd geleid. Een afdruk der bede, vervat in sierlijken satij nen band, werd H.M. de Koningin aangeboden en in dank aanvaard. 'De stoet reed vervolgens over het Westplein en langs de Kerkgracht, waar tweemaal halt werd gehouden: eerst voor het Algemeen Weeshuis, waar de weesjes, vóór het gebouw geschaard, het 'Princesselied' zon gen, uitgegeven door de Vereeniging tot verbetering van den Volkszang te Amsterdam. HH. MM. knikten de weeskinderen vriendelijk toe en dankten voor de huldebetuigingen. Kort hielden de Koninginnen zich verder op voor de R.K. Parochie kerk, waar de afd. Helder van den R.C. Volksbond met hare banieren opgesteld was en het Bondslied aan hief. Oud-strijders 'Op den weg naar het spoorweg station passeerde de stoet aan den ingang van den Stationsweg de eere poort van de Schildersvereeniging, waarnevens geschaard stonden de deputaties van tal van plaatselijke vereenigingen. In rijtuigen gezeten, bevonden zich ook daar de nog in leven zijnde Heldersche oud-strij ders van 1830-32. Alle corporatiën waren voorzien van banieren, waar mede voor HH. MM. werd gesalu eerd. De leden der feestcommissie hadden zich naast de eerepoort opgesteld. 'Van de weinige oogenblikken, die de Vorstinnen op die plaats door brachten, werd door den Voorzitter der feestcommissie, den Heer C. D. Zur Mühlen, gebruik gemaakt om HH. MM. dank te brengen voor haar besluit, om behalve aan de Marine, ook een kort bezoek te wil- 24

Levend Verleden - Den Helder | 2012 | | pagina 24