Dag. 'Daar lagen niet minder dan 30 schepen, nl. 19 oorlogsschepen, in twee liniën en 11 torpedobooten in de derde linie.' Het pantserschip Guinea, dat anderhalve week eerder door een ongeval met een kanon enige schade had opgelopen, was ook present. 'Te twee uur kwam de Valk aan- stoomen en ging tusschen de liniën der oorlogsschepen door, welke het koninklijk saluut deden bulderen over het water. Het was een prachtig gezicht. De Valk vervolgde haar weg langs de derde linie, die der torpe dobooten. De Koninginnen bevon den zich op het dek van het jacht en zagen met groote belangstelling naar de bewegingen der rappe tor pedobooten, die trillend en snui vend door het water zich in twee rijen ter linker en ter rechter van de Valk aansluiten, vijf en zes achter elkaar. Het jacht stoomde door tot het kaaphoofd, wendde daar den steven en werd daarbij gevolgd door de torpedobooten, die omkeerden en weder als vlugge ordonanssen het koninklijke vaartuig begeleidden. Nogmaals stoomde de Valk door de linie van oorlogsschepen en ankerde ten oosten van de vloot, waarop de commandanten der verschillende bodems zich aan boord begaven van het jacht om aan de Koninginnen te worden voorgesteld.' Alleen de commandant van Hr.Ms. De Ruyter was niet welkom op het koninklijk jacht. Aan boord van zijn fregat was namelijk een verdacht geval van cholera geconstateerd. Schijnaanval Tot besluit lanceerde de torpedo boot Dempo op korte afstand van het jacht een torpedo, waarna ook de boot IX een spartorpedo af schoot. 'Vooral deze schijnaanval, waarbij een hooge waterzuil op stoof, wekte de belangstelling van Koningin Wilhelmina, die zich, op de kommandobrug staande, zoover mogelijk voorover boog om goed te kunnen zien', aldus de krant. Hiermede was de vlootschouw ten einde. Er werden seinen gegeven, waardoor aan de vloot bekend werd gemaakt dat Hare Majesteit zeer tevreden was en daarop volgde het gebruikelijke sein 'extra-oorlam'. Tegen vier uur keerde de Valk terug in de haven. Bij het Koninklijk Insti tuut voor de Marine inspecteerde de koningin de adelborsten, die gewa pend waren opgesteld. 'Met belang stelling werd al het bezienswaardige in het gebouw in oogenschouw genomen', meldde het Marineblad. 'In een der slaapzalen werd een kooi door een der adelborsten voor HH. MM. ontsjord.' Zo konden de vor stinnen zien dat de adelborsten in hangmatten sliepen. Vervolgens werden Emma en haar dochter naar het instructieschip Urania in het natte dok op de rijks werf gebracht. 'Hier aanschouwden HH. MM. van uit het rijtuig de door de adelborsten uitgevoerde exerciti- en met de zeilen. Het bezoek aan de Urania kon echter niet van langen duur zijn, daar het vijf uur was ge worden en het verdere deel van Hr. Ms. bezoek volgens het programma aan de gemeente Helder zou gewijd zijn.' Bij de rijtoer door de stad voerde Detail uit de foto: gezicht op de Postbrug. 23

Levend Verleden - Den Helder | 2012 | | pagina 23