mina der Nederlanden tijdig van de werf naar de haven kon worden verhaald en haar ligplaats vóór het Directiegebouw zou kunnen in nemen. En het bestuur van Helder's Belang mobiliseerde de bevolking om het hoge bezoek een onvergete lijke rijtoer te bereiden. Tegenslag Het zat bij voorbereidingen niet al lemaal mee. De marine werd getrof fen door 'een nieuwe ramp, zoals het Rotterdamsch Nieuwsblad meldde. Aan boord van het ramschip Gui nea, dat deelnam aan vlootmanoeu- vres, had ter hoogte van Kijkduin 'een verschikkelijk ongeluk plaats. Door de onvoorzichtigheid van een milicien ging een schot ontijdig af, terwijl het stuk, waarmede zou worden gevuurd, nog niet behoor lijk was gericht. De uitwerking was vreeselijk. Lichtmatroos N. Kuiper werd ongetwijfeld overboord ge schoten; althans men heeft later niets van hem teruggevonden dan een bundeltje waschgoed, dat hij vóór het ongeluk in den arm had. De 1ste officier, de luit. ter zee Eijbergen, werd ernstig aan den linkervoet gewond, de zeemilicien Lap bekwam zware kwetsuren aan hoofd, rechterzijde en rechtervoet en de bootsmaat Dekker verbrandde een deel van het gelaat.' Een andere tegenvaller was het gure, regenachtige weer, waardoor het aanbrengen van versieringen in de stad ernstig vertraging opliep. Aan de vooravond van de grote dag schreef Het Nieuws van de Dag: 'Nog betrekkelijk weinig uren scheiden ons van het oogenblik, waarop de Koninklijke trein hier zal binnenstoomen - en met de versieringen, die de gemeente een feestelijk aanzien zullen moeten geven, is men nog niet half gereed. Met het plaatsen van eerepoorten en het groen maken van gevels en straten heeft men zoolang mogelijk gewacht, om niet de kans te loopen, dat al wat er aan versiering werd aangebracht, vóór het aanbreken van den feestdag zou verregenen en verwaaien.' En 't Vliegend Blaadje meldde: 'Met behoud van dagloon, is aan de werklieden en geëmployeerden van 's Rijkswerf alhier op morgen, den dag van 't bezoek van H.H. M.M. de Koninginnen, vrijaf gegeven.' De koninklijke trein arriveerde vol gens het schema, om 10.46 uur. 'Ko ningin Wilhelmina zag er goed uit,' meldde de Schager Courant. 'Zij was gekleed in een wit cachemire japon met mantel en strooien hoed; de Koningin-regentes in een zwarte japon met bronskleurigen mantel.' Bij het bezoek aan het nieuwe pant- serdektorenschip Koningin Wil- helmina der Nederlanden hieven de matrozen, die allen in het want waren geklommen, luide hoera's aan. De lunch werd gebruikt op het koninklijke raderstoomjacht de Valk, dat de beide vorstinnen ook naar het Marsdiep bracht voor de vlootschouw. Geduchte scheepsmacht 'Op de reede lag een geduchte scheepsmacht, zooals zelden in onze wateren bijeen wordt ge bracht', schreef het Nieuws van de Gezicht op de Postbrug, gezien vanaf de Kanaalweg, tijdens de rijtoer van beide Koninginnen door Den Helder. (Foto A.C. Leijer.) 22

Levend Verleden - Den Helder | 2012 | | pagina 22