Vorstelijk bezoek van twee koninginnen Wilhelmina(14) had vooral belangstelling voor afschieten torpedo De haven Het Nieuwe Diep tijdens het bezoek van Koningin Wilhelmina en Koningin-regentes Emma in 1894. Geheel rechts het raderstoomjacht Valk met aan boord de twee Koninginnen, links het wachtschip Zr.Ms. Adolf Hertog van Nassau met matrozen in het want. Wout Smit De aankondiging overviel schout bij-nacht C.E. Uhlenbeck. In een brief aan de directeur en com mandant van de marine te Wil lemsoord schreef minister H.M. van Wijck (Marine) op 21 augustus 1894: 'H.M. de Koningin en H.M. de Koningin-Weduwe-Regentes hebben het voornemen in de eerste helft van September (de juiste da tum zal U nog nader worden me degedeeld) een bezoek te brengen aan Willemsoord. Bij deze gelegen heid zullen Hr.Ms. Pantserdekschip Koningin Wilhelmina der Neder landen en het Koninklijk Instituut voor de Marine door Hare Majesteit worden bezocht.' De brief veroorzaakte blijdschap, paniek en teleurstelling. Vreugde, omdat eindelijk na vijftig jaar een regerend vorst Willemsoord zou bezoeken. Schrik, omdat Hr.Ms. Koningin Wilhelmina der Neder landen - twee jaar eerder door de kleine vorstin, gekleed in een ma rinepakje, te water gelaten - juist op de rijkswerf in het dok lag. Bij een proefvaart was het schip aan de grond gestoten, waardoor het onder water 'vrij belangrijke schade' had opgelopen. En verdriet omdat de beide koninginnen hun bezoek tot de marine beperkten. In andere ste den maakten ze rijtoeren waarbij het publiek de jonge koningin en haar moeder met eigen ogen konden zien en konden toejuichen. Waarom hier niet? De vereniging Helder's Belang (voorloper van de VVV) stuurde daarop een verzoekschrift naar de koningin-regentes. Emma had wel begrip voor de argumenten. Aan de tijdstippen van aankomst en vertrek mocht echter niet worden getornd. Wilhelmina zou op 30 augustus weliswaar 14 jaar worden, maar zij had toch op tijd haar rust nodig. Door de dood van haar vader (Wil lem III) in 1890 was zij op 10-jarige leeftijd al koningin geworden. Tot haar 18e zou haar taak worden waargenomen door haar moeder. De datum van het bezoek van de twee vorstinnen werd vastgesteld op 12 september. De rijkswerf zette alles op alles om de reparatie snel te klaren, zodat de Koningin Wilhel- Na afloop van de vlootschouw vaart de Valk de haven weer binnen. 21 BtttM

Levend Verleden - Den Helder | 2012 | | pagina 21