'Driftig van spraak, levendig van gang' Jan T. Bremer Portret van Dirk Hendrik Kolff (1761-1835) door Petrus Franciscus Greive. Herinneringen van marineofficier D.H. Kolff (1761-1835) bezorgd door Vincent A.J. Klooster en Dirk H.A. Kolff Linschoten-Vereeniging Uitg. Walburg Pers, Zutphen, 2011 De uitgave van dit boek door de Linschoten-Vereeniging is in gang gezet door de historicus V.A.J. Klooster uit Den Haag. Hij onder kende het belang van een in een fa miliearchief aanwezig manuscript van de zeeofficier Dirk Hendrik Kolff (1761-1835) en bracht dit onder de aandacht van een (ver) familielid Dirk Kolff. 'Een uitgave van de geannoteerde tekst door Klooster en D.A.H. Kolff, voorafgegaan door een inleiding van Kolff is het prachtige resultaat, nog versterkt door de illustraties bijeengebracht door Klooster.' Aldus de Leidse emeritus hoogleraar zee geschiedenis Jaap R. Bruijn in zijn woord vooraf in dit boek. Inderdaad, een prachtig boek over een zeeofficier in de roerige 'Franse tijd' die zijn herinneringen op een levendige wijze beschreven heeft. Vooral de bladzijden over de muite rijen op de Utrecht (1795 en 1798) en de overgave van de Bataafse Vloot bij Den Helder tijdens de in vasie van de Engelsen (en Russen) in 1799 zijn buitengewoon boeiend. Dirk Hendrik Kolff werd op 24 sep tember 1761 geboren als zoon van een dominee in Amersfoort. Vader Lambertus was getrouwd met Her- mina Johanna Methorst, dochter van Nicolaas Methorst (1698-1748) die vele jaren schepen, raad en bur gemeester van Amersfoort was. De welgestelde Nicolaas Methorst was een vurig Oranjeklant. Terwijl Dirk Hendriks oudste broer Ni colaas Christiaan (1750-1821) in de voetsporen van zijn grootvader Nicolaas Methorst trad, werd Dirk Hendrik (in 1779) adelborst bij de Admiraliteit van Amsterdam. In 1782 maakte hij zijn eerste zee reis onder kapitein Jacob Pieter van Braam (1737-1803) op het marine vaartuig 't Loo (250 koppen). Een jaar later stapte Van Braam, een uitstekend zeeofficier die zijn sporen vooral 'in de Oost' verdiend had en tenslotte (in 1792) vice-admiraal werd, met zijn hele bemanning over op het nieuwe linieschip 'Utrecht' (450 koppen). Tijdens de Vierde Engelse Oorlog (1780-'84) vertrok Dirk Kolff onder Van Braam naar de Oost om daar de Engelsen in de Indische wateren te bestrijden. Maar de vrede met de Brit ten was al gesloten toen het Hollandse eskader daar arriveerde. Als jong officier genoot hij van de egards die ook hem ten deel vielen in de Europees-Aziatische samen leving. Op het eiland Ceylon - ooit 'in bezit' van de Verenigde Oost Indische Compagnie - genoot hij van de jacht. Hij geeft kleurige be schrijvingen van het landschap en de inlandse bevolking, maar geeft weinig blijk van belangstelling voor oorlogsperikelen en politieke ont wikkelingen. Over zijn huwelijk met Margrieta Maria van Braam (1764-1800), doch ter van de (Oranjegezinde) zeeoffi cier Willem van Braam, schreef hij al helemaal niet. Wel was hij zo eerlijk te bekennen dat hij in begin 1798 - hij was juist een jaar eerder bevor derd tot kapitein-ter-zee -tijdens een diner bij de Agent (Minister) van Marine zich liet vleien met zijn dap per gedrag in de slag bij Kamperduin (1797). Ook vermeldt hij eerlijk hoe hij te maken kreeg met muiterijen op zijn schip Utrecht en nog erger, betrokken raakte bij de overgave (aan de Engelsen) van de vloot bij Den Helder in 1799. De overtuigend Oranjegezinde vlootbemanning wei gerde te strijden tegen de Erfprins op de Engelse landingsvloot. Kolff snapte kennelijk niet echt dat de Fransgezinde regering in Den Haag voor zijn houding geen begrip zou hebben. Hij was oprecht ver baasd toen hij thuis (in Amersfoort) gearresteerd werd en vervolgens gevangen gezet. Spannend is ook het verhaal van zijn ontsnapping (met hulp van een dochter) richting Duitsland. Pas in 1813 keerde hij in ons land terug. Hij kreeg eerherstel en een commando over het fregat Van der Werff. Maar al vrij snel daarna bleek dat het toch gedaan was met zijn carrière. Kolffs pensioen (in 1817) werd hem tegen zijn zin verleend. Hij was één van de tien oude, ge trouwe' zeeofficieren die pensioen kregen, ondanks hun trouw aan Oranje. Koning Willem I wilde dat zijn officieren werden beoordeeld op 'geschiktheid' Kolff werd blijkbaar meer gezien als een verte genwoordiger van een voorbije pe riode dan als een ideale zeeofficier van het nieuwe Koninkrijk. Hij was een goedhartig man, maar wel een 'hoekig man', een opvliegend per soon. Kortom: 'Driftig van spraak, levendig van gang'. De herinneringen van deze marine officier zijn, zoals gezegd, boeiend. Het boek is bovendien zeer verzorgd uitgegeven, 222 bladzijden met fraaie illustraties, prijs 29,95 Euro. 20

Levend Verleden - Den Helder | 2012 | | pagina 20