wordt verenigd met zijn oude sobats Lou Walraven en Cor de Waal. Al vrij snel gaan ze weer aan het werk, deze keer als vaste bemanning op een motorsloep. In Manilla ontmoet Huib een Filippijnse schone Martha, hij trouwt met haar en na een in termezzo in het voormalige Neder lands Indië keren ze samen met hun inmiddels geboren dochtertje terug naar Holland op het passagiersschip de Johan van Oldebarnevelt. Groot verdriet, de kleine meid vernoemd naar moeder Marie overlijdt tijdens de thuisreis. Terug in Den Helder Aangekomen in Den Helder wordt na ruim negen jaar de draad weer opgepakt aan boord van Hr. Ms. Soemba. Martha probeert te aar den in Nieuwediep en dat lukt vrij aardig maar er zijn tenslotte grote cultuurverschillen. Na verloop van tijd scheiden de wegen van Huib en Martha zich. Na een lange fietstocht komt er, ergens op het strand, een blonde jonge fee in Huibs vizier, Lies Spruit. Huib wordt kind aan huis in de Keizerstraat waar de ouders van Lies een goed lopende boekenzaak hadden naast een uit gebreide uitleenbibliotheek. Heel wat oudere Nieuwediepers zullen zich de rijen bruin gekafte boeken herinneren die tot aan het plafond reikten. Op 27 november 1950 tre den Lies en Huib in het huwelijk en op 26 oktober wordt er een dochter geboren. Huib is inmiddels sergeant en na een poosje te hebben inge woond bij de zus van Lies strijkt het jonge paar neer in de Duinroos straat waarna weer wordt verhuisd naar de Elzenstraat. Een hoogtepunt is de reis geweest die de machinist Wijnants mocht maken met Hr. Ms. Breukelen als escorte van de Koninklijke familie gedurende een vakantiereis in de Middellandse zee. Zoals zo veel marinemannen dient Huib het vaderland gedurende acht tien maanden in Nieuw Guinea en in 1964 volgt ook nog een lange reis naar Curacao. Zo langzamerhand heeft Wijnants wel alle uithoeken van de wereld gezien. Tijdens de pe rioden dat er niet gevaren wordt is Huib steeds te vinden in het Mari nezwembad, hij is een strenge bad meester maar ook huppelt hij hand in hand in een kring met een aantal kinderen om ze aan het water te laten wennen. Een wonderlijke vent die Wijnants. Hij heeft inmiddels de dekken van alle Hare Majesteits schepen betreden, alle rangen door lopen en wordt tenslotte beëdigd als officier. Vader Piet loopt glunderend buiten zijn schoenen van trots. Thuis in de Elzenstraat pakken zich donkere wolken samen, er zijn spanningen die uiteindelijk uitdraaien op een echtscheiding. Na zijn pensionering worden er nog meer uren doorgebracht in het zwembad en wordt Huib ook nog rayoninspecteur voor de sportvisse- rij en is hij werkzaam in de offshore. Het is tijd geworden om in een vei lige haven af te meren en voorgoed het anker te laten vallen en dat doet Huib in de armen van zijn vrouw Willy aan de Burgemeester Hou wing singel. Een bijzondere kerel, we hebben er van deze soort niet zo veel meer. Geraadpleegde literatuur: "Nergens spijt van'. Hey Buddy, de andere voet is voor jezelf. Auteur Janny de Heer, uitgeverij Lanasta, ISBN 9789086160563, verschijningsjaar 2008, 316 blz. 16

Levend Verleden - Den Helder | 2012 | | pagina 16