waaraan een officier is te herken nen. De ongelukkige stamelt iets over goud op de schouders. Het ant woord is fout want een officier her ken je aan zijn edele gelaatstrekken. Een paar maanden later volgt een plaatsing op het opleidingschip Hr. Ms. Van Speijk. Als stoker 2e klas vertrekt Huib op Hr.Ms. Gelderland naar de West, uitgezwaaid door zijn o zo trotse vader en door een ver drietige Jo, die schuchter haar hand opstak, verscholen achter brede mannenruggen. Na vijf maanden keert Huib terug in Nieuwediep. Jo heeft op hem gewacht. Samen zwerven ze over het strand en bele ven een geweldige tijd. De volgende plaatsing is Hr.Ms. Schorpioen. Niet lang daarna volgt een uitzending naar de Oost en met de Christiaan Huygens van de Stoomvaart Maat schappij Nederland, vaart een groep van tachtig man naar Nederlands Oost Indië. Natuurlijk is moeder Wijnants bezorgd en Jo weer ver drietig maar Huib heeft steeds bij zichzelf gedacht: "Niet zeuren". De door Jan Cremer destijds verzon nen pseudo Latijnse spreuk "Non blaterare sed politore" is eigenlijk zijn hele leven op Huib Wijnants van toepassing geweest en heeft hem waarschijnlijk in moeilijke omstandigheden de moed verschaft om door te gaan. De vertaling van Cremer was: "Niet lullen maar poetsen" maar de Wijnants versie is nog steeds "Niet ouwehoeren, aan je werk". Via de marinekazerne in Soerabaja komt Huib terecht op Hr. Ms. Flores. Drie maanden patrouil leren in de Zuid Chinese zee. Er ko men slechte berichten uit Holland, de Duitsers hebben ons land bezet. In de weekenden logeren Huib en zijn maat Lou van Walraven dik wijls bij een oom en tante van Lou. Het jeugdsalaris wordt afgeschaft het katje van de janmaten wordt in één keer verdubbeld maar erg lang hebben ze daar niet van genoten. Oorlog met Japan Donkere wolken pakken zich sa men De Indische archipel wordt overspoeld door de Jappen. Hr. Ms. Pieter de Bitter wordt om te voorkomen dat zij in vijandige handen valt door de eigen com mandant tot zinken gebracht en Hr. Ms. Abraham Crijnssen weet als varend eiland, d.w.z. gecamoufleerd met struikgewas, te ontkomen naar Australië. De grootste ramp voltrok zich in de nacht van 27 op 28 fe bruari 1942. De slag in de Javazee, 900 Nederlandse marine mannen kwamen om, Hr. Ms. De Ruyter, Hr. Ms. Java en Hr. Ms. Kortenaer werden vernietigd. Huib wordt krijgsgevangene en geïnterneerd in één van de kampen in Soerabaja, Ondaatje Darmo. De hoop op een spoedige bevrijding door de Ame rikanen blijkt ijdel en veel gevan genen worden op transport gesteld en bereiken na een lange reis vol gevaren en ontberingen, via Batavia en Singapore uiteindelijk, midden in de jungle van Birma, het kamp Chunkai. Een reeks van andere kampen volgt waar de tot dwang arbeiders gedegradeerde mannen moeten werken aan de beruchte Birma spoorlijn. Een aanvankelijk De badmeester kleine wond leidt er uiteindelijk toe dat Huib een grote teen moet mis sen maar hij heeft een ijzeren wil om te overleven. Nadat de spoorlijn gereed is worden de mannen die de hel van Birma hebben overleefd na een lange treinreis, vanuit Singa pore overgebracht naar Miyata in Japan waar ze worden tewerkgesteld in de kolenmijnen. Na de aanval len op Hiroshima (6augustus 1945) en Nagasaki (9 augustus 1945) capituleert Japan en de voormalige krijgsgevangenen worden overge bracht naar de Filippijnen. Huib Bijna alle Nieuwediepertjes leerden hier zwemmen. 15

Levend Verleden - Den Helder | 2012 | | pagina 15