Van stoker tot badmeester, een doordouwer L. Lasschuijt De ingang naar het "zwemparadijs" het marinezwembad. Hey Buddy Het boek "Hey Buddy" is ontstaan tijdens een groot aantal interviews. Minstens één maal per week ont moetten Janny en Huib elkaar waar bij Huib vertelde en Janny naarstig aantekeningen maakte, die later werden uitgewerkt. Huib was altijd zeer openhartig in zijn verhalen. Hij is drie maal getrouwd en heeft één maal kort samengewoond. Hij zegt aan het eind van zijn verhaal: "Ik heb nergens spijt van". Uiteindelijk is het een prettig leesbaar boek ge worden waarin ook veel historische gebeurtenissen zijn terug te vinden. De vele illustraties dragen daartoe bij. De verdienste van de auteur is dat zij voor de inwoners van Den Helder, die soms over de hele we reld zijn uitgewaaierd, een aantal avontuurlijke verhalen heeft vast gelegd. Het lezerspubliek zal waar schijnlijk bestaan uit inwoners van Den Helder waaronder veel huidig en voormalig marinepersoneel. Velen die hun zwemdiploma's heb ben behaald in het oude Marine- zwembad zullen sommige situaties herkennen. Naar de Marine Den Helder is een smeltkroes, haar inwoners komen uit alle hoeken en gaten van Nederland en ook van daar buiten. Piet Wijnants, de vader van Huib, wordt overgeplaatst naar Den Helder en terwijl de verhuiswa gen nog in de Anemonenstraat staat, sluit Huib, na een fikse knokpartij, zijn eerste vriendschap. Er zullen er in de loop der jaren nog vele volgen. Huib vindt al gauw de weg naar het strand en voelt zich thuis op de school in de Hertzogstraat. Later op de Mulo wil het niet zo erg lukken en het enige wat hij daar van over houdt is een lief vriendinnetje, Jo. Na een strenge selectieprocedure wordt Huib aangenomen bij de Koninklijke Marine en dat is voor vader en moeder Wijnants een hele opluchting. Eerst werden de rekru ten omgevormd tot militairen op de Marinekazerne Willemsoord. Aan één der jongelieden wordt gevraagd Hij is weliswaar op 1 mei 1920 in Dordrecht geboren maar toch later een echte Nieuwedieper geworden. We hebben het over Hubertus Gerardus Wijnants, roepnaam Huib en heel veel inwo ners van Den Helder kennen hem eigenlijk alleen maar doordat hij ze zwemmen heeft geleerd in het Marinezwembad. Maar er is meer over hem te vertellen en dat heeft Janny de Heer gedaan in haar boek "Hey Buddy, de andere voet is voor jezelf" dat in september 2008 is ver schenen bij uitgeverij Lanasta. Janny werd geboren in 1955 in Oostwold (Groningen) en verkocht op de mid delbare school al haar opstellen aan de leerlingen van de examenklas. Haar grote maatschappelijke betrok kenheid blijkt ook uit haar eerder verschenen boek "Landskinderen van Curasao". Terug uit de vetkuil. 14

Levend Verleden - Den Helder | 2012 | | pagina 14