ONTRUJMINGSBEVEL b. Zui jderl^nö Dichtbij het winkeltje was er n.l. een opslag van munitie en de gemeente vorderde dat (zou dat nu nog ge beuren?) de munitie op een andere plaats opgeslagen moest worden!!! Maartje Wilner had kennelijk goed haar best gedaan op school. Ze had namelijk een mooi handschrift en de kruidenier, die na de oorlog in de Merelstraat aan huis kwam, met zijn boekje waarin de bestelling voor de boodschappen stond, kon haar echt niet bedotten. Met felle bewoordin gen en scherpe blik werd hij ter ver antwoording geroepen. Zoals zoveel Helderse mensen was Maartje vanaf haar vroegste jeugd ook werkzaam in de vis: vis schoonmaken en ook venten. Waarschijnlijk ook samen met haar zus: Aal Kwinkelenberg- Wilner. Getrouwd Maartje Wilner trouwde op 30 juni 1898 in Den Helder met Albertus Zuijderland, 1e Matroos torpe- dist bij de Koninklijke Marine. Ze woonden Achterstraat 71 in Den Helder. Albertus bracht het later tot sergeant, een rang waar hij trots op was. Later verhuisden Albertus en Maartje naar Achtergracht West zijde nr. 5. Dat adres wordt op 15 februari 1932 veranderd in Keizers gracht nr. 20. Hun dochter Maartje Zuijderland bewoonde daar toen Keizersgracht nr. 22. Helaas moest Albertus de Marine voortijdig verlaten vanwege zijn doofreid. Of dat het gevolg is ge weest van zijn beroep "torpedist" was behoorlijk discutabel en daar over is heel wat correspondentie tussen Albertus en de Marine geweest vanwege zijn pensioenuit kering. Albertus heeft uiteindelijk geen gelijk gekregen. Dus moest er wat gebeuren om aan inkomsten te komen. Hij kreeg een aanstelling als conciërge bij de Rijks HBS. Om het inkomen nog wat aan te vullen ging Maartje de school schoonmaken. Op mijn vraag aan haar hoe ze dat dan deed, kreeg ik als antwoord "op je "knieën" de gangen dweilen! Albertus is later ook nog werkzaam geweest bij de verzekeraar "Vesta". Albertus Zuijderland en Maartje Wilner kregen 5 kinderen. Op het eind van haar leven, ze werd 98 jaar oud, was er nog slechts 1 kind over, mijn oma. Maartje moet wel veel verdriet gehad hebben in haar leven. De Algemene Begraafplaats in Huisduinen nam daarom ook een belangrijke plaats in. Vooral toen haar man Albertus daar ook begraven lag, was ze daar wekelijks te vinden. Er bevindt zich daar ook het familiegraf waar zijzelf ook haar laatste rustplaats heeft. Evacuatie Toen de oorlog uitbrak woonde ze dus op de Keizersgracht nr. 20 en haar dochter op nr. 22. Beide huisjes waren eigendom van Albertus. Op last van de Duitsers i.v.m. de Atlantic Wall moesten Albertus en Maartje hun huisjes verlaten. Beide huisjes vielen ten prooi aan de sloop. Zo dicht bij de Werf was het ook niet erg veilig wonen geweest, denk ik. Spullen verslepen en ergens anders onderbrengen en waar moet je zelf heen? Na diverse omzwervin gen naar o.a. Schoorl en Bennekom zijn ze in De Bilt, provincie Utrecht terecht gekomen in het "steegje van Van Santen". Een onbewoonbaar ver klaarde woning. Ook haar dochter kwam daar in een huisje er tegenover wonen. Er was één toilet voor alle bewoners samen aan het begin van de "straat". Later vertelde een ken ner van de Bilt mij, dat het wel een mooie poepdoos was, met aan de wanden mooie tegeltjes. Het feit dat ze in de Bilt terecht waren gekomen is er de oorzaak van dat ikzelf daar ben geboren. Mijn vader die op bezoek kwam bij zijn moeder heeft daar kennis gekregen aan een Bilts meisje, mijn moeder dus. Na de oorlog De oorlog was voorbij!! Maartje Wilner kon niet wachten om te rug te gaan naar Den Helder. Toen Albertus Zuijderland ook nog overleed op 6 januari 1949 werd de wens steeds sterker. Het duurde zo lang, er waren nog veel te weinig woningen beschikbaar. Eindelijk op 29 maart 1950 kreeg ze een brief van het Gemeentebestuur van Den Helder dat ze terug kon komen!! De huizen Merelstraat 3 en 5 werden haar toegewezen. Maartje koos voor Merelstraat 5. Daar heeft ze tot het einde van haar leven tot volle tevre denheid gewoond. Ze stierf na een kort verblijf in het verzorgingshuis "Den Koogh" op 98 jarige leeftijd op 29 december 1974. 12 Op verzoek van den Weermaehtsbevelhebber in Nederland heeft de Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied gelast, dat Uw 31 JANUARI woning/Uw pand vóór ftr REDRUARl moet zijn ontruimd en U en Uw gezin Uw woonplaats moeten hebben verlaten. Eenige aanwijzingen, welke voor U in verband met de gelaste ont ruiming van belang zijn, doe ik U hiernevens toekomen, Januari EabruaiT- De Burgemeester. A 34

Levend Verleden - Den Helder | 2012 | | pagina 12