Luchtfoto uit ca. 1920. Op de voorgrond de Hoofdgracht. Daarachter (langs batterij Louise) het laatste deel van de Achterstraat. Het echte Peperhuisje staat er nog. Het huisje wat we nu Peperhuisje noemen is het enige wat er anno 2012 nog staat. König Wilhelm I Omdat er niemand meer was waar aan ik iets kon vragen, heb ik ver schillende boeken over Den Helder aangeschaft, waaronder het boek: Van Nieuwediep tot Groot Den Hel der. Mijn geluk kon niet op! Daarin stond de informatie die ik zocht. A. Wilner redde met zijn vlet de "Drie Gebroeders" na onnoemelijk veel moeite 16 mensen. Het verhaal was nog behoorlijk spannend geschre ven ook. Het betrof mensen die aan boord zaten van het onfortuinlijke schip de König Wilhelm I, een stoomschip van 2500 ton. Het schip, dat een geregelde dienst tussen New York en Hamburg onderhield en naast 70 passagiers een lading katoen en tabak vervoerde, was op 26 november 1873 met verschrik kelijk slecht weer gestrand bij Den Helder. Later ontving ik van de dhr. L. Deugd van de Stichting Wraksys de bevestiging van het verhaal. Bo vendien bleken er nog meer redders in mijn familie voor te komen o.a. H. Kuiper. "Waarschijnlijk, maar ook niet meer dan dat, is dit mejuffrouw Wilner in het hofe van Jan van Top achter de Hoofdgracht", aldus C.J. Schellinger in zijn boekje "Kent u ze nog... de Jutters". Water en vuur winkeltje Op 23 april 1885, Maartje was toen bijna negen jaar oud, overleed haar vader, Arie Wilner, na een langdurig ziekbed. "Op verzoek van de overle dene zullen geen teekenen van rouw worden gedragen", was de tekst die in het Vliegend Blaadje van 25 april 1885 was verschenen. Haar moeder, Maartje Kuiper, ging niet bij de pak ken neerzitten en was neringdoende in de Louisesteeg nr. 3. Ze runde daar een water en vuurwinkeltje. De gemeente Den Helder vond het kennelijk op een bepaald mo ment een nogal gevaarlijke situatie. 11

Levend Verleden - Den Helder | 2012 | | pagina 11