Maartje Wilner, een echte Helderse Marian Jansen-van de Weerd De redding der opvarenden van het gestrande stoom schip König Wilhelm I is jl. Donderdag namiddag gelukt. Een 75tal hunner, waaronder cenige kinderen, werden dien dag, de overigen den dag daarna aan wal gebragt. De Helderscbe reddingboot was bemand door J. Koningstein, schipper, P. van der Wiele, G. van der Wiele, N. Koning stein, J. Visser, S. Visser, P. Borat, P. de Wijn, J. de Jong, W, Verberne en J. Sluisman. De vlet vDrie gebroeders," die mede een belaDgrijk aandeel aan de redding had, door A. Wilner, P. Kikkert, J. Verberne, A. Baak, J. A. Jansen, H. Kuiper, C. Jansen, C. Kikkert en W. van der WTiele. De Huisduiner reddingboot, schipper K. Duit, bragt na verschillende vergeefsche pogingen ora het schip te bereiken een 5tal schipbreukelingen aan boord der sleepstoomboot Noordzee. Men is thans bezig de lading van 't schip te lossen. Heldersche en Nieuwedieper Courant van 30-11-1873. eerder overleden), dus 9 personen, moest haar draai maar zien te vin den in dat kleine huisje! Vader was vletterman, en naar later bleek, ook redder geweest van 16 mensen. Maartje Wilner had dat verhaal eens aan mij, haar achterkleindoch ter, verteld, maar dat verhaal werd door haar dochter als overdreven weggewuifd, waarbij "opoetje" zoals ze door ons genoemd werd, daarop hevig protesteerde: het was echt waar!! Dit verhaal en de reactie daarop was voor mij aanleiding mij te gaan verdiepen in mijn familiege schiedenis. "Ach ik bid en smeek U, laat mij terugkomen in Den Helder", de titel van het boek, dat geschreven is door Peter Hovestad en Jan T. Bremer vanwege 75 jaar Wonings tichting, was zeker op Maartje Wilner van toepassing. Maartje werd geboren op 19 juli 1876 om 13.00 uur te Den Helder in het huis staande in wijk K nummer 157 als dochter van Arie Wilner en Maartje Kuiper. De verloskundige, die ook haar broertjes en zusjes ter wereld had geholpen, was tot mijn verbazing een man, de heer Hen drik Bitter. Het huis waar ze werd geboren stond bij het Wierhoofd. Ze was het 6e kind in het gezin Wilner. In het boek "Kent U ze nog die jut ters" van C.J. Schellinger staat op de laatste bladzijde nr. 78 en 79 een afteelding van een mej. Wilner met een vraagteken. Als ik er een beetje mijn fantasie op loslaat zou het zo maar eens kunnen zijn, dat het huisje op deze foto het huisje was waar ze werd geboren. Na Maartje kwamen er nog twee kinderen bij in dat huisje. Het gezin, vader en moeder met 7 kinderen (1 kind was Albertus Zuijderland en Maartje Wilner, Den Helder 30-06-1898. 10

Levend Verleden - Den Helder | 2012 | | pagina 10