De landingsdivisie van "Hr.Ms. Zeeland" op Bali in 1906. Kapitein- luitenant ter zee Houwing was commandant van de "Zeeland" en leidde de landingsdivisie, die bestond uit manschappen van de drie oorlogsschepen "Zeeland", "De Ruyter" en "Koningin Wilhelmina". (Collectie Marinemuseum Den Helder. Ze stierven toch dapper, burgemees ter! Ze vreesden den dood niet De heer Houwing knikt. 'Ze waren zonder vrees inderdaad, maar dat de Radjah van de Poeri met zijn gevolg zich ten doode wijdde, was volgens hun eer noodzakelijk. Veracht door alle eilanders zou hij hebben moeten voortleven. Den Radjah van Lombok, die zich b.v. niet ten doode wilde wij den, zich zelf niet wilde krissen, werd dit indertijd zeer kwalijk genomen. Hanengevecht 'Na zes weken was 't verzet gebroken op Bali. In hoofdzaak was 't alleen tegen den adel geweest. De bevolking was welwillend en handelbaar, want 't typische was, dat een dag na deze 'poepeltan', dit ten doode wijden, van den Balischen adel, de Marine een. hanengevecht op Bali bijwoonde, tusschen de Balineezen.' Toch was 't verschrikkelijk kolonel. De oude burgemeester knikt. 'Het was verschrikkelijk, al konden wij niet anders handelen. In oorlog is 't safety first. Onze Jannen hebben ook vrouwen en kinderen in Holland. De landmacht en zeemacht konden niet rustig afwachten tot ze zelf gespiest op een lans zouden worden. Wij hadden al 't verlies van een adjudant te betreuren, maar inderdaad, ie dereen bleef lang gedeprimeerd en onder den indruk, 's Avonds zegt luitenant ter zee v.d. Bosch tegen me: Houwing, zoo'n poepeltan hoop ik nooit meer mee te maken.' Voor zijn inspanningen tijdens de Bali-expeditie kreeg Houwing in 1908 een koninklijke onderschei ding. Hij werd bevorderd tot offi cier in de orde van Oranje Nassau. Bij zijn overlijden in 1941 zei zijn neef, prof. mr. Houwing, dat hij dankzij zijn karaktereigenschap pen over het algemeen een geluk kig leven heeft gehad. 'Hij wist wat hij wilde. Zo is hij met heel zijn hart zeeofficier geweest en daarna burgemeester van Den Helder, met dezelfde energie, opgewektheid en geestdrift.' Burgemeester G. Ritmeester prees zijn daadkracht en goedhartigheid. 'Hij wist om te gaan met de bevol king. Hij heeft Den Helder opge bouwd en de samenhang tussen de inwoners bevorderd.' In 1933 werd in de Vogelbuurt een straat naar hem vernoemd: de Bur gemeester Houwingsingel. Op een van de woningen daar is ook een portret van Houwing als zeeofficier afgebeeld. Houwing was getrouwd met M.W.J. Calten en had twee zoons en vier dochters. Zijn jongste zoon Jan Wil lem Clemens, die ook marineofficier is geworden, kreeg bij koninklijk be sluit van 25 april 1922 toestemming om Calten aan zijn achternaam toe te voegen, Calten Houwing. Willem Houwing was van novem ber 1896 tot mei 1897 le officier op Zr.Ms. Bonaire. Dit schroefstoomschip met zeilen werd toen ingezet voor de visserij- inspectie. De Bonaire, gebouwd in 1876, ligt sinds een aantal jaren in het oudste droogdok van Wil lemsoord, waar het wordt gerestau reerd. Een minimuseum op de oude rijkswerf schenkt aandacht aan de geschiedenis van de Bonaire. Ewald Vanvught heeft naar aan leiding van de Bali-expeditie een documentaire reisroman geschreven 'De Verovering van Bali'. Dit boek is geïllustreerd met foto's, die jonkheer H.M. van Weede tijdens de expedi tie in 1906 heeft gemaakt. (Bronnen: Heldersche Courant, 29 februari en 17 maart 1936; Hande lingen Tweede Kamer van 8 novem ber 1906; Zwerftochten op Bali door W.O.J. Nieuwenkamp.) 126

Levend Verleden - Den Helder | 2012 | | pagina 8