van de Marine kunnen zelf wel hun geschut dragen, maar ik stoof er over op, ik stond op mijn strot! Alle drommels, zei ik tegen de landmacht, jullie stikken in de kettinggangers, er zijn er nota bene achttienhonderd, bij elk compagnie hebben jullie er negentig, dachten jullie soms, dat de Pikkers van de Marine sjouwerlui waren en jullie de deftigheid zelf? Wij moeten ook 90 kettingjongens hebben..en heel deftig. Als je maar op je poot speelt en schoorvast blijft staan, tandakken ze naar je pijpen, dus kregen we 90 van die jongens, 't waren gestrafte Atjehers en Lombok kers, die een ketting met een kogel aan hun been voortsleepten.' Treurspel Niet erg lollig, burgemeester! 'Die jongens vinden 't wel lollig, want na zoo'n expeditie kregen ze vermindering van straf en kwaad waren ze meestal, als ze bij ons wa ren, niet. De matrozen hadden ech ter nog meer schik, dat ze zoo netjes geholpen werden. Alle drommels, zij kwamen toch ook niet om te pit ten. Hadden ze er ook geen recht op, dat ik voor ze in de bres sprong, zegt de oude heer Houwing driftig. 'Ze waren op Bali krijgslieden en geen sjouwerlui. Nee..we lieten ons niet op Bali door de landrotten bij den wind brassen. 'Maar dat waren eigenlijk allemaal intermezzo's...Die heele expeditie werd een groot treurspel. Die ver brande weduwe van den Radjah volgde niet alleen haar man in den dood. 't Leven beteekent voor den Balinees heel weinig. Wij Wester lingen kunnen ons die mentaliteit niet indenken. Ze zijn kinderlijk in hun opvattingen. In hun huistempels worden de Balische Goden en de voorouders vereerd. Ze zijn echter natuurkinderen en bidden ook ber- Een tekening door W.O.J. Nieuwenkamp van de strafexpeditie naar Bali in 1906. Van zee nadert de vloot. gen en boomen aan, ook vereeren ze dieren. De slang en de groote schild pad, stellen zij zich voor als dragers der aarde, 't zijn de heilige dieren van god Wisnoe. Waarmee ik maar wil zeggen, dat ze nog heel primitief, in onze oogen althans, denken. 'Juist dit primitieve denken was aan leiding tot dit ingrijpen geworden. De Radjah had zijn moeder ver brand. ..deze, in onze oogen groote, barbaarscheid moest ophouden.... 'Opnieuw, voor het groote treurspel aanving, poogden wij de Balineezen te overreden, toe te geven, 't Liep weer op niets uit..en toen had het nood lot zijn loop...moest het zijn hebben. 'De generaal, die de leiding had, rukte op over Kesiman. Met don derend geweld, had de Marine de poeri van den Sultan beschoten. Drie dagen en drie nachten had dit bombardement geduurd. Een gra naat van 21 cm. had de zware toe gangsdeur in splinters geslagen. 'Toen kwam de generaal voor de poort der Poeri en toen had een wonderlijk tafereel plaats..een ta fereel, dat allen die het bijwoonden nimmer zullen vergeten. Poepeltan 'De Balische adel wijdde zich ten doode. Voorop de Radjah! Over geven zouden ze zich nimmer, liever sterven. Een 2e Radjah, die krankzinnig was, werd eveneens aan 't hoofd van den adel, op een zetel vooruit gedragen...den vijand tegemoet. Een huivering doorvoer ons. 't Was de Balische Poepeltan. Statig naderde de stoet, allen waren in 't wit gekleed; in groote lange gewaden, in vol ornaat, wilden ze zich ten doode wijden..zelf zouden zij zich in de krissen werpen, om aldus volgens hun opvatting eervol te sterven. 'Dansend kwamen ze nader - maar heelemaal zonder meer zich overge ven zouden ze zich niet, want drei gend zwaaiden ze hun 10 meter lan ge lansen. Dichter en dichter nader den ze. Nog viel er geen schot van onze zijde. Wij riepen herhaaldelijk: geef jullie over.doch dreigend naderden ze onze troepen...toen moest er geschoten worden, 't Was beroerd..we konden niet anders. er waren ook vrouwen bij, maar die waren even gevaarlijk als de man nen, want toen een luitenant, diep geschokt en gedeprimeerd, zich over de neerliggende vrouw in 't witte gewaad heenboog, om haar te helpen, nam ze een kris en stervend stak ze daar mee, vol haat in zijn lichaam, zoodat hij zwaar verwond werd..en toch..de zeemacht was er kapot van...' 125

Levend Verleden - Den Helder | 2012 | | pagina 7