en na zijn pensionering werd hij burgemeester van Den Helder. schaafde natie toch slecht over zijn kant laten gaan, niet waar? Daarbij, was John Buil, het groote Albion, te veel pottekijker. Holland was dus wel verplicht in te grijpen, wilde het, ook internationaal aantoonen, dat het beschaving en humanisme on der de bevolking van het koloniaal gebied wilde brengen. 'Op zekeren dag werd de vader van den Radjah ernstig ziek en na korten tijd, ondanks alle Balische bezwerin gen van de priesters, stierf hij. Was die vent nu maar een vrouwenhater geweest, had hij maar nooit een Eva's dochter de kost gegeven, maar..de vader van Radjah had een vrouw, 't Gouvernement zat hem leelijk te knijpen. Wat nu.Volgens de Adat moest de moeder van den Radjah levend verbrand worden. 'Zoo maar tegen den Radjah zeggen, hoor eens oude jongen, we verbieden je, om je moeder te roosteren, dat ging niet aan. 't Was de Radjah van den Passar, dus, erg deftig stuurde Holland een heel gezantschap naar den Balinees, 't Ging alles erg hof felijk toe - en heel beleefd werd het gezelschap ontvangen, 't Zal je mis schien als Nederlanders gek lijken', vervolgt de oude heer Houwing ge zellig aan zijn pijp trekkend, 'maar de Radjah weigerde aan het vriendelijk verzoek gehoor te geven. De vrouw van zijn vader, zijn bloedeigen moe der, zou ie verbranden! 'Om de zaak heelemaal gaar te sto ven, werd met veel pour parlers het Nederlandsche gouvernement of ficieel uitgenoodigd bij de plechtige verbranding der weduwe tegen woordig te zijn.' Gruwelijke ceremonie Dat was toch zeker de deksel op de pot, burgemeester, dat was een zui vere uittarting. De oude zeerob schudt zijn grijze hoofd.'Nee, dat was 't nu juist niet, de Baliërs wilden alleen maar aan het gouvernement bewijzen, dat de weduwe van den Radjah brandde van verlangen om ver brand te worden, om aldus op deze wijze haar heer en gemaal te volgen. Het gouvernement nam natuurlijk de officieele uitnodiging niet aan - maar had een paar mannetjes naar deze gruwelijke ceremonie gezon den .die zagen hoe de weduwe over de plank liep en toen in den vuurgloed sprong. Toch moedig, burgemeester. 'Dat was 't, alhoewel men ook wel beweert dat indien de weduwe niet vrijwillig sprong, de priesters de plank lieten wippen, maar hoe dan ook, door deze ceremonie door te laten gaan, had Bali't gouvernement genoodzaakt in te grijpen. Ik werd overgeplaatst als eerste officier op de Zeeland en toen 't spaak liep op Bali werd ik comman dant van de vereenigde landingsdi visie, na een tijd op Lombok geoe fend te hebben. De bekende gene raal van Heutz maakte in dien tijd schoon schip op Celebes. Van Heutz pacificeerde alles wat vijandelijk gebied was...Na Celebes kwam Bali aan de beurt. Een groote expeditie werd uitgerust. Er waren meen ik drie bataljons infanterie, terwijl drie marine-divisies, van de 'Zeeland', 'Wilhem', 'Regentes' en 'Piet Hein' geformeerd werden. Admiraal van den Bosch was es kadercommandant. Er waren nog vier stukken geschut van 3.7 cm. Ook landmacht-genie en eskadrons cavalerie die geëmbarkeerd waren aan boord van Pakketvaartbooten, waren gerequireerd. De marine zou het eerst aan wal gaan. Wat typisch burgemeester, onderbrak ik den ouden Kolonel, dat de marine daar op die Balische expeditie ket tingjongens meenam. Dat zijn toch gevangenen, misdadigers! Waren die wel betrouwbaar 'Ze waren op die expeditie voor ons zeer noodig en nuttig', merkt de oude heer Houwing op. 'Het moge mis schien vreemd klinken, maar die kettinggangers waren zoo in trek, dat de landmacht ze allemaal alleen voor zich wilde hebben en aan de marine geen enkele wilde afstaan. Zoo ik je reeds vertelde', vervolgt de oude kolonel, 'waren die kettinggangers bestemd om het geschut te dragen. Dat wij ze eerst niet kregen, voelde ik weer als een miskenning van de standing der Marine! De Marine, die zoo vaak de kastanjes uit 't vuur moest halen, werd altijd als stiefkind behandeld. Ze dachten: de Jannen 124

Levend Verleden - Den Helder | 2012 | | pagina 6