Houwing bij bloedbad op Bali Burgemeester:'Die heele expeditie werd een groot treurspel' Wout Smit Bij zijn overstap van het 'Paleis' naar het stadhuis bleef het bloed bad van Bali onbesproken. De kranten meldden zakelijk zijn be noeming. 'Bij Koninklijk Besluit van 16 Juli is tot Burgemeester der Gemeente Helder benoemd de heer W. Houwing, gepensioneerd Kapitein ter zee. De heer Houwing is in 1861 geboren en dus 54 jaar oud. In Augustus 1914 verliet hij den zeedienst.' Willem Houwing begon zijn tweede carrière in 1915. Hij volgde burge meester A.J.J, van Steijn op, die na een langdurige ziekte was overleden. Hij sloot zijn eerste loopbaan af in het Directiegebouw van Willems oord. Als chef van de marinestaf in de Stelling van Den Helder wist hij wat er in de stad speelde. De mobilisatie (1914-1918) vereiste op het gebied van huisvesting, voed selvoorziening, vervoer, veiligheid en werkgelegenheid een reeks van maatregelen, dus de burgers ver wachtten veel van hem. Bij zijn installatie tot burgemeester noemde wethouder W.J. van Neck hem 'de rechte man op de rechte plaats'. Een hoogte- én dieptepunt in de eerste loopbaan van marineofficier Houwing vormde het bloedbad Bali in 1906. Hoewel Nederland sinds begin 1800 het bewind voerde over een groot aantal eilanden in de 'gordel van smaragd' waren er nog steeds vorstendommen die vast hielden aan hun zelfstandigheid en zich niet wensten aan te passen aan de Nederlandse wetten en regels. In 1904 strandde het Chinese schip Sri Koemala op de kust van Bali. Het werd leeg geroofd. Het koloniale bewind verhaalde de schade, 3000 rijksdaalders, bij de vorstendom men van Badoeng en Tabanan. De radja's weigerden echter te betalen. Na twee jaar onderhandelen raakte het geduld van gouverneur-generaal J.B. van Heutsz op. Hij stuurde een militaire expeditie op hen af onder leiding van generaal M.B.R. Rost van Tonningen. Op 10 september 1906 vertrok een legermacht van 4000 man infante rie, artillerie, genie en cavalerie met groot materieel uit Tandjong Priok. De totale vloot van de zeemacht werd ingezet: vijf pantserschepen, vier flottieljevaartuigen en twee ad viesjachten. Over dit eskader voerde kapitein-ter-zee I. van den Bosch het commando. Voor het deelne men aan de krijgsverrichtingen op het land werden van de schepen De Ruyter, Zeeland en Koningin Wil- helmina elk 100 man samengevoegd tot een landingsdivisie. Kapitein luitenant ter zee W. Houwing, com mandant van de Zeeland, kreeg hierover de leiding. De actie duurde anderhalve maand en werd met succes afgesloten. Volgens de officiële bronnen vielen er 600 doden. Op Bali hielden ze het op 2000. Het expeditieleger verloor een sergeant en drie fuseliers. Zeven jaar na zijn vertrek als bur gemeester! 1929) haalde Houwing met de journalist Levy Grunwald herinneringen op aan zijn carrière als marineofficier. Grunwald publiceerde hierover een serie artikelen in de Hel- dersche Courant onder de titel 'De oud-burgemeester van Den Helder vertelt uit den zeiltijd van de marine'. Het bloedbad op Bali herinnerde Houwing zich nog goed. 'Die expe- Willem Houwing maakte eerst carrière bij de marine ditie naar Bali zal ik nooit kunnen vergeten. Ik heb met de Matarain de Radjah van den Pasar van Bali geblokkeerd.' Weduweverbranding Was de Radjah in opstand gekomen tegen het gouvernement, burgemees ter? 'Bali is altijd een rare geschiedenis geweest, met die Radjah', zegt de kolonel. 'Het zat eigenlijk zoo, zie je: Hij was toen nog die dagen on afhankelijk, maar de lijken hebben hem de dood aangedaan - Holland veel last bezorgd. Kijk zie je, dat zat nu zoo. Die Baliërs hadden een heele rare gewoonte. Wanneer daar een man stierf, dan moest de adat verbrand worden. Dat is nu niet zoo iets bijzonders, zul je zeggen, maar de kwestie was, dat zijn levende vrouw te gelijk met hem in de vlam men verbrand moest worden. Hoe Holland ook sputterde en protes teerde, 't gaf niets, de vrouw werd verbrand. Dat kon Holland als be- 123

Levend Verleden - Den Helder | 2012 | | pagina 5