Sint Peterburg, op uitnodiging van admiraal Vysotsky, gedaan bij zijn bezoek aan Den Helder. Op de foto van astronaut André Kuipers, ge maakt als dank voor de scheepsbel van de Zuiderkruis, is helaas geen schip te zien. Dank is onze Helderse Historische Vereniging verschuldigd aan een Amsterdamse verzamelaar die prachtige prenten van Anton Pieck, en boeken over hem, over draagt aan de vereniging. De gift wordt in april tentoongesteld. His torie en toekomst komen samen op Willemsoord. Directeur-bestuurder van Willemsoord BV, Herman Groenheide, wordt per 1 april op gevolgd door Hans Broekmeulen, ook een man met een lange staat van dienst. Naast rijke ervaring zal hij creativiteit en standvastigheid hard nodig hebben. Zal hij in Den Helder komen wonen? Zwembad De Schots wordt eveneens geregeerd door ene Hans, Hans Bruineveld. Hij schijnt een gure, en volgens an deren, een frisse wind te blazen over het warme bad. Samen zullen zij er wel uit komen. Als de Helderse Molenstichting De Onderneming eruit komt met het gemeentebe stuur dan zullen de wieken van de stadsmolen lustig gaan slaan op het Vinkenterrein. De molenstenen van De Eendragt liggen op hergebruik te wachten tussen de restanten van de kinderboerderij. De stichting moet nog wel 1,4 miljoen euro bijeen harken. Dat kan; het is crisis. De slinger van de klok is terug: na twee uur s nachts gaan de deuren van cafés dicht. Binnen mag men blij ven tot vier uur. Een en ander moet nog worden afgedicht, maar het zal gebeuren. Enkele jaren daarvoor is met ongeveer dezelfde argumenten gekozen voor vrije sluitingstijden. Het geleidelijk huiswaarts keren zou trammelant voorkomen. Nu is een gecontroleerde aftocht veiliger. Eerst even de kat uit de boom kijken. Dat doet stichting Sail Den Helder niet. De Etoile du Roy, een replica van een achttiende eeuws zeilschip is gecontracteerd voor Sail 2013. Dat zal een feest worden, samen met de Koninklijke Marine die gelijktijdig haar 200-jarig jubileum viert. Ja, er kan nog een slimbo opstaan die keurig heeft uitgerekend dat de Marine al 201 jaar bestaat. Gelukkig is er een ontsnapping ingebouwd. Dan vieren wij dat de zeemacht 525 jaar de wereldzeeën bevaart. Geschiedenis ligt altijd onder handbereik. Voor de kinderen van de basisschool 't Tuselant zijn de walvisvaarders op het Huisduiner kerkhof tot leven gewekt door de heer Ambriola. Eens schoolmees ter, altijd schoolmeester! Het is een compleet project met verhalen over commandeurs tot het graf van de laatste Helderse walvisvaarder. Een paar honderd meter verder spot NlOZ-vrijwilliger, de heer Rebel, vanaf de zeedijk vijf bruinvissen. Wat een rijkdom!

Levend Verleden - Den Helder | 2012 | | pagina 37