De trieste resten van de voormalige kinderboerderij in de Donkere Duinen. twijfel gaan de palen de grond in. Wij krijgen een spiksplinternieuw zwembad. Gedurende drie weken is voor dag en dauw geheid. Bijkom stig voordeel, bij een aantal burgers is het dagritme hersteld. City Mar keting is terug van weggeweest. Wij krijgen een Helder Helders keur merk. Is een Quick Respons-code niet meer van deze tijd? U weet wel, dat vierkantje met zwarte en witte blokjes. De code is een soort van 2-dimensionale streepjescode, en ontsluit ontzettend veel en veelzij dige informatie. Op bepaalde infor matie hoeven wij niet trots te zijn. De cijfers van de politie liegen er niet om: in 2011 zijn er zestien ge wapende overvallen, 286 inbraken, 176 bedreigingen, 289 aangiftes van mishandeling, 411 vernielingen aan auto's, 393 fietsdiefstallen, 189 win keldiefstallen, 595 meldingen van jeugdoverlast en 360 meldingen van overlast door overspannen burgers. Wat een geluk dat de burgemeester dit alles kan uitleggen aan de raads commissie. Maart Maart laat een dag langer op zich wachten. Van uitstel komt geen afstel, op 5 maart worstelen zich voor het eerst de zijladers door de Helderse straten, breed en nauw. Als grote robots grijpen zij huishoude lijk afval. Het werken aan Fort Kijk duin is mensenwerk. Gerestaureerde monumenten moeten wel worden onderhouden. Dat doet de Stichting Stelling Den Helder. In 2013, bij zijn 200-jarig bestaan ligt het fort er blakend bij. Op 8 maart is de Inter nationale Vrouwendag gevierd. Met de traditie van protest en kritische toespraken is gebroken. Het Inter nationaal Vrouwencentrum laat bezoeksters kaarten schilderen, cup cakes versieren en zelfs buikdansen. Dit kan toch geen voorbode zijn van een nieuwe feministische golf. His torisch past het, als voorbode van een diepe crisis die vooral vrouwen kan treffen. De lente is er sneller dan doorgaans. Op 20 maart 2012, om veertien mi nuten over zes, is het zover, gevolgd door een echte voorjaarsdag. Veel koeien gaan voor het eerst naar bui ten en maken de gekste sprongen. Meneer Hero Brinkman van de Par tij voor de Vrijheid ook. Maart is de maand van de vallende spaanders. Eens wagen jeugdige oproerlingen lijf en leden voor het behoud van een boom. Voor de schouwburg staan zij eraan geke tend. Bomen die zichtbaar ziek zijn en uiteindelijk bezwijken. In deze tijd hebben bomen hun beschermde status verloren. De lokale politiek geeft opdracht bomen te planten; de lokale politiek geeft opdracht bomen om te hakken. De botte bijl waart door de stad. Bomen zijn hedentendage heel snel ziek, ge ven overlast, laten bladeren vallen op auto's en herbergen poepende vogels. Is er niet één volksvertegen woordiger die zegt: "Kappen nou!" De 21emaart is een goedmakertje: Nationale Boomplantdag. School kinderen planten vol overgave aanwas, met op afstand schrijnende boomstronken als stille getuigen. Jarenlang zullen zij straten en la nen ontsieren. Een uitwas van het nieuwe werken in gemeenteland: het mag niks kosten. De omgeving van de Johanneska- pel is vrij gemaakt van troep en hondenpoep. Nu is het zaak om te handhaven, om druk op de keutel te houden. De vossen op het kerkhof zullen weten wat druk is. Het vorige jaar zijn tal van kiekjes gemaakt van zonnende vosjes langs de gracht van het kerkhof. Zij kunnen de weelde niet verdragen en laten ongewenst gedrag zien op het kerkhof. Er is een afschotvergunning afgegeven. Afge zien van acties tegen piraterij en de oefening Cold Response is schieten niet de core business van de Ko ninklijke Marine anno nu. Voor het marinecomplex op de Nieuwe Ha ven is de Moormanbrug neergelaten voor particuliere bedrijven: radar fabrikant Thales, scheepsbouwer Damen, schilderbedrijf Venko. Wie weet, als er één ondernemer over de brug komt. Dat is niet alles. Wat te doen als de vloot drastisch is ingekrompen? Juist, droogvaren. Het KIM krijgt een ultramoderne simulator, de Ships Handling Si mulator. Daarmee kom je niet in 154

Levend Verleden - Den Helder | 2012 | | pagina 36