flitsbezoek van Napoleon aan Den Helder op 16 oktober 1810 geregeld. Zijn meer bekende opvolger Carel Hendrik Verhuell maakt zelfs een complete overstap, van Nederlandse vlootvoogd naar Franse. Met onze eigen admiraal zal het zo'n vaart niet lopen. Hoewel, Verenigd Euro pa ligt al eeuwen onder handbereik, en daarbij hoort een Europese vloot mét een Europese admiraal. De overstap naar de Luchtmacht is snel gemaakt. Eerdere besluitvorming is niet vergeten. Het onderhoudswerk aan helikopters - met uitzondering van een kleine beurt - verhuist echt naar Woensdrecht. De gevolgen zijn schrijnend, voor het personeel, maar ook voor de voorzieningen op De Kooy. In de modern ingerichte werkplaatsen is bijkans geen perso neel te vinden. Rondlopende is men omringd door verstilde technologie. Af en toe komt er een buitenlandse koopjesjager langs, op zoek naar onderdelen voor zijn Lynx. Vanuit het buitenland komt meer, nu een hartverwarmend bericht: Juliana- dorp aan Zee is uitgeroepen tot beste badplaats. Ongetwijfeld een eerbetoon aan de VVV-directeur die meer dan alleen zijn schoenen versleten heeft binnen het toerisme! Aan het Hanenverbod-besluit van het college van Burgemeester en Wethouders is geen eer te behalen. Het verbod staat niet in verhouding tot de overlast en moet worden her roepen. Althans, dat adviseert de commissie voor bezwaarschriften aan het gemeentebestuur. Binnen kort is te horen wie victorie kraait en wie kukelt. Neem nu, met alle respect, de bonte verzameling volks vertegenwoordigers onder de para plu van de Stadspartij. Bij het pogen de kloof te dichten tussen bestuur ders en bestuurden komt in de hal van het stadhuis een portrettengale rij. De Stadspartij is tegen; het geld kan beter worden besteed. Res pect, tot uit een e-mailwisseling blijkt dat het motief triviaal is: zij mag, als grootste fractie, de Helder- se variant op the Wall of Fame niet openen. In bepaalde geloofsgebou- wen zijn wel portretten aangebracht en in andere niet. In die gebouwen en hun inventaris weerspiegelt zich het geloof of de levensovertuiging. Den Helder schrijft geschiedenis. De Tamils bouwen een unieke hin doetempel aan de Annie Romein Verschoorlaan. De weergoden zul len de tempel testen en hem al dan niet voorzien van het keurmerk klimaatbestendig. De sporthal van OKK (Oefening Kweekt Kracht) is wel bestand tegen zand, zout en storm, maar niet tegen de slo pershamer. De natuur krijgt weer vierkante meters in de schoot ge worpen. Die krijgt Den Helder ook van minister Hillen. In navolging van zijn voorgangers biedt hij be drijven de mogelijkheid tot civiel medegebruik. Onderwijl vergeeft hij de Marinierskazerne aan Vlissingen. Bezuinigingen of niet, de technische ontwikkelingen zijn niet te stuiten. Naast de Kustwachttoren op de dijk test radarfabrikant Thales, hofle verancier van Defensie, wekenlang de nieuwste vinding: zelfdenkende radar. Vriend of vijand is straks van een schermpje af te lezen. Op 10 februari is na 36 jaar trouwe dienst afscheid genomen van de Zui derkruis. Bij die gelegenheid is as tronaut André Kuipers burgemees ter van het sterrenbeeld Zuiderkruis gemaakt: hij ontvangt de scheepsbel. Afscheid is nog niet genomen van de Libië Lynx. Als slachtoffer van een weinig strategische operatie hoort hij bij Den Helder in de kantlijn van de allernieuwste wereldgeschiedenis. De dieren hebben de kinderboerde rij bij Donkere Duinen verlaten, met achterlating van hokken en schuren. Dan gebeurt wat iedere inwoner weet: de fik gaat erin. Zelfs daarna blijft elke actie uit. Die komt er wel voor het Gemini. Vitale onderdelen worden ondergebracht in Heerhu- gowaard en Alkmaar. Dit 'natuur lijk' proces van schaalvergroting is niet te stoppen. Sanering van streek ziekenhuizen in dun bevolkte gebie den, in de periferie, gebeurt overal in Nederland, in Den Helder, in Dokkum, in Delfzijl, enz. Minister Schippers zegt dat bereikbaarheid belangrijker is dan starre normen. Toch gaan zeker tien ziekenhuizen voor de bijl. Er is hoop; het vogelasiel wordt uitgerust met intensive care en een operatiekamer. Na tijden van Naast de voormalige Kustwachttoren op de dijk hij Huisduinen wordt door Thales (voorheen HSA) een testopstelling geplaatst voor een zelfdenkende radar. 153

Levend Verleden - Den Helder | 2012 | | pagina 35