De gereconstrueerde kruising Hoofdgracht/Kanaalweg/Weststraat. Aan het einde van de maand is er nog een mededeling, verstopt tussen kapitale koppen boven interessanter nieuws: Nieuwe directeur bij Regio VVV. Zo zichtbaar als Jan Roelof- sen als VVV-directeur is geweest, zo weinig opvallend verlaat hij het toeristische veld. Gelukkig is er tijd voor het organiseren van een zon netje als dank voor zijn grote inzet; mevrouw Groot, veel succes. Succes heeft koning Winter zeker. Februari De winter valt schaatsend in. De aan gelegde kunstbaan voor het dorpshuis in Huisduinen van 20 bij 10 meter verandert rap in een ijsbaantje. Op vrijdag 3 februari valt er in Den Hel der een behoorlijke laag sneeuw. De banen op sloten, grachten, kanalen en ijsbanen zijn snel geveegd; schaatsen maar! Na twee weken is het over en uit, op zondagmiddag 12 februari valt de dooi in. De Helderse ijsbaan sluit de poort. Toch is het een winter om te koesteren. De Elfstedentocht ligt voor het grijpen. De rayonhoofden zijn gepusht om 'it giet oan te roepen. Zij blijven zwijgen in alle talen. Velen kunnen zich schaatsheld wanen in bioscoop Utopolis, waar 'De Hel van 63' is te beleven. Afgezien van de Elfstedentocht gaan al die andere mooie tochten door het Hollandse winterlandschap wel door. Zelfs de stadsgrachten laten zich van de an dere kant zien, van de klassieke Kei- zersrace in Amsterdam tot ontspan nend zwieren of verkrampt struikelen over de Helderse Stadsgracht. Wat de jeugd betreft, is het aannemelijk dat met de jongste generatie schaatsers, met fietshelm, de basis is gelegd voor een nieuw Nederlandse schaatshege- monie over vijftien jaar. De ijsclubs hebben veel nieuwe leden, én geld in het laadje om enkele kwakkelwinters te overleven. In deze dagen bestaat het leven uit schaatsers en niet-schaatsers. Voor de laatsten gaat het leven van alle dag gewoon door. Voor stadsdichter Jack Beneker bevriest het water in zijn gedicht 'Den Helder kust de zee' nooit; het bewegende water voert zijn gedragen lied met zich. Zijn gedicht maakt de regering niet ruimhartig: in navolging van veel overheidsdienaren moet nu ook de rechter zijn biezen pakken: een en keltje Alkmaar. Het aangekondigde vertrek is van het statige pand af te lezen: het laatste onderhoudsbudget is niet zichtbaar besteed. Het uiter lijk van de vice-admiraal vertoont geen kreukje. Op 2 februari krijgt hij de Ordre National de Mérite omgehangen door zijn Franse col lega admiraal Bernard Rogel. Deze onderscheiding ontvangt hij als dank voor hulp aan de Fransen bij het evacueren van Europese staatsburgers uit Ivoorkust. Fransen tonen sedert eeuwen uitbundig hun dank voor hulp. Edoch, er zijn gren zen. Zo valt Jan Willem de Winter, de niet onomstreden Nederlandse admiraal, wel heel veel eer te beurt. Als dank voor overdreven dienst ijver tijdens de Napoleontische oor logen is hij bijgezet in het Panthéon. Een paar jaar daarvoor heeft hij het Schaatsen op het Helderskanaal tussen Postbrug en Helden der Zeeplein. 152

Levend Verleden - Den Helder | 2012 | | pagina 34