Hedendaagse Historische Voorvallen Willem van der Paard Januari Deze januari is nieuw en wil dat weten. Tussen oud en nieuw zijn er weer meer euro's in rook op gegaan dan het jaar daarvoor. De resten van Meters Super Vuur werk, Schots Ratelband, Crazy Jacks en - echt waar - Euro Knal lers getuigen 's morgens daarvan op stoep en straat. Even typerend voor de start is de nieuwjaarsduik bij Julianadorp aan Zee. De jongere generaties storten zich als lemmin gen in de koude Noordzee. In te genstelling tot deze diertjes keren zij ras op hun schreden terug; op naar de hete chocolademelk en snert met worst. De eigen bijdrage van twee euro ter bestrijding van de kosten is achteloos voldaan. Dit gebaar doet geen recht aan de euro en zijn eigen feestje. Tien jaar geleden, op 1 januari 2002 is de euro ingevoerd. Over de keerzijde van de munt le zen wij dagelijks. Inderdaad, het is een vergissing. Landen die zo sterk verschillen in economische kracht kunnen niet werken met dezelfde munt. Gewenst of niet, wij komen er niet zonder kleerscheuren af. Dit moet ook Napoleon Van der Star hebben gedacht bij de uitreiking van de Jutter van het Jaar. Het Na poleonjaar is niet je-dat geworden. De Kleine Keizer roept in Helder weinig warme gevoelens op. Dit, gevoegd bij weinig gevoel voor drama, maakt dat de herdenking niet van de grond is gekomen. Bij het beoordelen van lieden die ooit een wending hebben gegeven aan de geschiedenis zullen wij wat ruim hartiger moeten zijn. Althans, om enige promotionele voordelen via hun persoon te verkrijgen. Zeg nou zelf, zouden de Oranje-stadhouders het zo goed hebben gedaan in het licht van de Rechten van de Mens en de internationale verdragen? Dit laat onverlet dat Napoleon Van der Star een jaar lang, met en zonder knol, is opgedoken. Voorzien van sabel en in een jeukend pak gesto ken, met blaren op zijn achterste. Voor schoolkinderen, toeristen en hoogwaardigheidsbekleders en wie al niet meer. Zo een inzet verdient een Juttertje! Daarom, a votre chan- té! Het spreekt voor zich, Gerard Woestenburg is het Jutterschap 2011 van harte gegund. Hetzelfde geldt voor Akse Media als ondernemer van het jaar. Dit bedrijf geeft voor 160 van de 418 gemeenten hun gids uit. Het bedrijf loopt binnen de branche voorop met de toepassing van geavanceerde communicatie en informatietechnologie. Het echte drukwerk wordt verricht in Verweg gistan. Daar kunnen de tandartsen veel van leren. Het vrijlaten van de tarieven per 1 januari 2012 brengt voor hen én de patiënten veel zorg met zich. Verwacht mag worden dat de tandendokters snel op koers lig gen. De vernieuwing van het stads hart blijft een punt van aanhouden de zorg. Eigenlijk gaat het niet om het stadshart. Eerder gaat het over de bypasses, de verplaatsing van de schouwburg, de bibliotheek en het stadhuis. Het postkantoor mag blijven staan; tot de komst van het nieuwe stadhuis. School 7 mag blij ven staan; tot de komst van de bibli otheek. De schouwburg mag blijven staan; tot de komst van nieuwe win kels en huizen. Onderwijl maken velen, met de historische vereni gingen voorop, zich zorgen over de instandhouding van de resterende monumenten. Die zorg zal over een aantal jaren overbodig blijken, om dat de panden dan in een reddeloze staat verkeren, zomaar. De HHV brengt haar zorg naar voren. De HVSG bericht over haar zorg. Het is spreken voor dovemansoren. Op 16 januari laat de Helderse Vereniging voor Sociale geschiedenis bij de vie ring van haar 20-jarige bestaan haar leden en belangstellenden zien, hoe mooi, hoe monumentaal Den Hel der ooit is geweest. Bezuinigingen hebben in de regel een domino-effect. Inwoners met een WMO-indicatie (Wet maat schappelijke ondersteuning) krijgen per 1 januari minder taxibonnen. Daarnaast is er ten onrechte per rit een eigen bijdrage verschuldigd, afhankelijk van het inkomen. Een direct gevolg is dat minder bezoek jes worden afgelegd, dat uitjes wor den beperkt. Een indirect gevolg is inkrimping van het taxi-bestand en ontslag voor een deel van de chauf feurs. Protesten vinden vooralsnog geen gehoor. Dovemansoren heeft ook Landschap Noord-Holland. Meter na meter schuift de openbare ruimte op naar natuurgebied. Daar is op zich niets mis mee. Tot de burger zich bewust wordt van het antwoord op de vraag: Van wie is de natuur? De belangengroep 'Natuur voor Iedereen probeert in navolging van andere een binnendijks fietspad via het Balgzand te realiseren. Een hele klus die breed wordt onder steund. Natuur die alleen achter hekken en prikkeldraad beleefd kan worden, zal teloor gaan. Hiermee is niet gezegd dat de stichting geen oog heeft voor de waarden van na tuur én cultuur. Als voorbeeld kun nen de Bosman molentjes worden genoemd. Deze beeldbepalende molentjes in het Koegras worden sluipenderwijs vervangen door elektrische pompen. Naast aantas- 150

Levend Verleden - Den Helder | 2012 | | pagina 32