te voelen, 'maar als we van den winter in de kou zitten, hak dan alle boomen om.' Hij vermoedde dat de adressen, die bij de raad waren bin nengekomen, merendeels afkomstig waren van mensen die 's winters zelf niet in de kou zitten. W. Bier steker adviseerde om het besluit tot bomenkap op te schorten en de be kende landschapsarchitect Springer te raadplegen. Een goed compromis, oordeelden burgemeester en wet houders. De hele raad stemde er mee in. 'Bloksgewijs' kappen Leonard Springer, die later werd betrokken bij de uitbreiding van de algemene begraafplaats, was het eens met de Heidemaatschappij over de slechte toestand van de bomen. Om algehele ruiming te voorkomen, adviseerde hij de bomen 'bloksge wijs' te kappen. Springer: 'De boo men langs de Dijkstraat zijn oud en vele zeer ziekelijk en kunnen binnen enkele jaren vernieuwing eischen. Raadzaam is 't de beplanting langs den Kanaalweg verder te vernieu wen, de resultaten van het ver nieuwde gedeelte wettigen alleszins dit voorstel. Langs de Zuidstraat zijn 't vooral de boomen, die tegenover 't schip de Koningin Emma staan, welke zeer slecht zijn tengevolge van herhaalde verwondingen als gevolg Groen van toen met paarse orchideeën en gele ratelaars is terug op de vroegere sportvelden tussen de Donkere Duinen en het Hengstepad. (Foto Fer van Strijen.) van 't kar- en wagenverkeer voor lossen van materiaal. Deze boomen vervangen. 'Ook aan de Weststraat zijn de boo men slecht en voor een gedeelte slecht beplant geweest door 't ge bruik van populieren tusschen de iepen. Vooral bij 't Kerkplein zijn de boomen slecht. Bij de Hoogere Bur gerschool kunnen de boomen ge voeglijk weg en vervangen worden door een minder breed groeiende soort (ulmus monumentalis), die blijkens de nieuwe aanplantingen het zeer goed doen.' In een ingezonden brief in de krant legde het raadslid Michels verant woording af over zijn houding om het kapvoorstel te ondersteunen. 'Als wij, juist in de toekomst, onze Gemeente willen vermooien, dan is het nu de tijd, nu onze voorgangers, ook al uit dezelfde overwegingen als de adressanten, dit hebben verzuimd om de boel te vernieu wen op deskundige wijze. De brandstofvoorziening was daarbij een bijkomstig, maar toch gansch niet onbelangrijk argument. Ja, het wordt kaal, maar we moeten ons op tijd laten haarknippen ook. En ook dan komen we er kaal af.' Uiteindelijk stelde het college voor het aantal te kappen bomen terug te brengen van 674 tot 234. De ingre pen zouden, zoals geadviseerd door de Heidemaatschappij en Springer, 'bloksgewijs' worden uitgevoerd. Het werd, om met raadslid Van Breda te spreken, 'een executie op langen termijn'. Groen van Toen Niet alleen de ingrepen in het groen van Julianadorp en de Schooten inspireerden tot deze duik in het verleden. Ook het thema van Open Monumentendag 2012: Groen van Toen. Het organiserende comité richt op zaterdag 8 september de schijnwerper op de natuur van Den Helder. Veel aandacht is er voor de Donkere Duinen, waar talrijke De bekende landschapsarchitect Leonard Springer adviseerde: kappen, maar 'bloksgewijs'. generaties kinderen voor het eerst kennismaakten met een bos. Voor een tentoonstelling zijn de organisa toren nog op zoek naar kiekjes van familie- en schooluitstapjes naar dit park. Informatie: VVV Den Helder. Julie Hoek en dr. H.C. Redeke van het Zoölogisch station presenteer den in 1901 ter gelegenheid van hun huwelijk een inventarisatie en een beschrijving van de bijzondere natuur in Den Helder. Hun boek werd niet zo populair als de plaat jesalbums van Jac. P. Thijsse, die Verkade vanaf 1904 uitbracht. Toch wordt 'Flora van Helder' nog steeds geraadpleegd. In de afgelopen jaren werd bij de uitvoering van allerlei projecten geprobeerd de natuur uit het boek van Hoek en Redeke te herstellen. Groen van toen is terug. Bronnen: Heldersche Courant van 2 en 4 augustus; 2, 4, 6, 9, 11, 13, 25, 27 en 30 oktober; 1, 3 en 11 november 1917. 149 r

Levend Verleden - Den Helder | 2012 | | pagina 31