Aan de Hoofdgracht waren 180 bomen ten dode opgeschreven. kunnen doorgroeien op de sterven de wortels der opgeruimde boomen.' Bewoners van Hoofdgracht en Weststraat stuurden de raad een adres, waarin zij lieten weten dat de noodzaak tot vernieling van natuur schoon ('waaraan Den Helder toch al niet rijk is') onvoldoende is en niet in verhouding staat tot het nut dat zij afwerpt. 'De hoeveelheid en kwaliteit brandhout, die aldus ver kregen wordt, is bovendien van dien aard, dat hiervoor het stadsschoon niet mag worden opgeofferd.' Het adres werd ondersteund door 575 handtekeningen. Een advertentie, waarin de gemeente de aanbesteding van de bomenkap aankondigde, leidde tot een verzoek van enkele raadsleden om een spoed eisende vergadering uit te schrijven. Van Breda noemde de bomenkap 'een moorddadig besluit'. En: 'Een menschenleeftijd heeft het geduurd voor deze lanen aldus zijn geworden. Aanplanting langs de Kanaalweg zal wel langer dan een menschenleeftijd nodig hebben om mooi te worden.' Opruiming Burgemeester W. Houwing ver weerde zich krachtig: 'Het heeft het College aan het hart gegaan met deze voorstellen te komen en ik kan me voorstellen, dat men bezield is met haat tegen ons wegens dit voor stel. Ruimen we bij gedeelten op, dan wordt de toestand van jaar tot jaar slechter. Men heeft hier vroeger onoordeelkundig gepoot, te dicht op elkaar, enz. (zoals in de Prins Hen driklaan). Thans is de geschiktste tijd om eene opruiming te houden; het hout is duur. Wat inplanting betreft: - een iep leent zich daar niet voor, die groeit niet in de schaduw. Aan den Kanaalweg zijn te jonge boomen ingeplant. De beplanting Weststraat-Hoofdgracht ziet er niet onaardig uit, maar er is geen boom bij, die goed is.' Tegenstander Over de Linden verwees naar voorgangers van Houwing. 'Verschillende vroegere burgemeesters gedoogden niet, dat hier een boom weggenomen werd; noch burg. Lette, noch Stakman Bosse, noch Beukenkamp. De heer Van Steyn eindelijk nam een lid van de Heide-Maatschappij in den arm, en die heeft boom voor boom genomen, en toen bleef er geen een staan. Burgemeester Van Steyn echter durfde de consequentie niet aan en het rapport (van 1907) bleef liggen.' Toen begon het kamp van de voor standers zich te roeren. Raadslid C. Adriaanse bepleitte een systema tische vernieuwing en doelmatige aanplant. S. Krijnen: 'Laat den Raad door den zuren appel heenbijten, dan zal over een paar jaar wel blij ken, dat dat goed gedaan is.' A.W. Michels liet weten veel voor bomen MARINE BINNENHAVEN Een plattegrond van de grachten rond de rijkswerf. Over 496 bomen langs deze grachten werd in 1917 het doodvonnis uitgesproken. Vooral de bomen tussen de Schipperssteeg en de Kruissteeg (zie A) en tussen de Doksteeg en de Marinewerfpoort (zie B) waren er slecht aan toe. 148 DEN HELOER Gezicht op de Hoofdgracht DROOGDOK DokSlUl DOK

Levend Verleden - Den Helder | 2012 | | pagina 30