Boomen rooien. Op DIM 16 OCIOBES a.s., Doodvonnis voor 674 bomen lang gerekt 'Ach Heeren, hebt medelijden, en ontfermt u over onze mooie laan.' Wout Smit Mensen houden van bomen. Ze ker in Den Helder. Het kappen van openbaar groen leidt vaak tot protesten, vooral wanneer het zo rigoureus gebeurt als begin dit jaar in Vogelzand. Die reactie is niet zo verwonderlijk. Bomen hebben het hier moeilijk door het zeeklimaat en jonge aanplant heeft een langere tijd nodig om tot wasdom te komen dan elders. Bovendien behoort het groenonderhoud niet tot de sterkste kant van de gemeente, zodat ingrepen al gauw tot opvallende gaten leiden. In Nieuw Den Helder, de Schooten en Julianadorp zijn destijds veel snelgroeiende bomen - populieren en wilgen - geplant, die langzaam maar zeker aan het einde van hun krachten komen. Dus zal in menige stam nog de zaag worden gezet. Heeft de gemeente iets geleerd van ervaringen in het verleden? Een eeuw geleden bij voorbeeld speelde dit probleem ook al. Burgemeester en wethouders moesten hun rigou reuze kapplannen bijstellen, toen burgers protesteerden, de weerstand in de gemeenteraad toenam en des kundigen adviseerden de doodvon nissen in etappes uit te voeren. Het college riep in 1917 de gemeen teraad in spoed bijeen voor een be slissing over twee voorstellen: 1) Het verlenen van een krediet van 10.000 gulden aan de Brandstof- fencommissie voor de aankoop van brandhout. 2) Het laten rooien van oude bo men langs verschillende wegen om deze tot brandhout te laten verwerken. Bij het laatste voorstel bleek het te gaan om liefst 674 bomen. De West straat en de Hoofdgracht zouden bijna al hun groen verliezen, maar ook de Parallelweg en de Kanaalweg wachtte een gevoelig verlies. Een kaalslag dreigde voor Den Helder. De gemeente telde toen rond de 20.000 inwoners. Het openbare groen beperkte zich voornamelijk tot de grachten en het Julianapark bij het station. Tien jaar eerder al had de gemeen telijk opzichter van Wegbeplanting, R. Meelker, op de slechte toestand van de bomen rond de werf gewezen. 'Daar de oude beplantingen op veel plaatsen slecht beginnen te worden, komt het ons raadzaam voor, binnen niet te langen tijd een begin te maken met vaksgewijze vernieuwingen. Het eerst komen daarvoor in aanmerking twee vakken om de Rijkswerf en wel het gedeelte van de Doksteeg tot de Marinewerfpoort en verder dat van de Schipperssteeg tot de Kluft.' Over dit laatste stuk schreef Meelker: 'Het geheel ziet er zeer onooglijk uit, waarom het veel aanbeveling ver dient alles te rooien en opnieuw te beplanten met Ulmus monumentalis. Deze variëteit is beter tegen den wind bestand dan de gewone iep. Toch zal men wegens de sterke winden, ook van de nieuwe beplanting niet te veel Het kappen van bomen blijft een actueel onderwerp. Aan de Schootenweg heeft recent een aantal bomen het loodje moeten leggen. (Foto Willem van der Paard.) mogen verwachten, al is de grond bijzonder geschikt voor iepen.' De Heidemaatschappij onderschreef de situatie. Zij stelde een vijfjarenplan op. Hierin waren alleen de slechtste gedeelten, die voor herbeplanting in aanmerking komen, opgenomen. Om zo min mogelijk open plekken te krij gen, waren de te vernieuwen gedeel ten niet te groot genomen. Brandstofnood Hoewel alle raadsleden in 1907 in zagen dat de bomen weg moesten, gebeurde er niets. Kappen en ver vangen was te duur. En nu, tien jaar des middags te twee ure, zal door Burgemeester eu Wethouders in het openbaar worden aanbesteed: het rooien van een aan tal boomen langs de wegen In de gemeente. Het bestek is van Maandag 8 dezar tegen betaling van f 0.25 per exem plaar verkrijgbaar op het Raadhuis. Inlichtingen worden verstrekt door den Directeur van den Gemsente- reinigingsdiensfc ten kantore van dien dienst aan den Kanaalweg op Donderdag 12 October a. a. van 9 tot 12 uur. Advertentie in de Heldersche Courant van 6 oktober 1917. 146

Levend Verleden - Den Helder | 2012 | | pagina 28