Geschenkenlijst Museumschepen Inmiddels zijn alle Nederlandse lichtschepen vervangen, hetzij door een lichtplatform (Goeree), hetzij door raconboeien. Zon platform produceert ten behoeve van de scheepvaart naast lichtbundels op dertig meter hoogte!), geluids signalen bij mist, continue radio bakensignalen en signalen van het automatische radar antwoordbaken (Racon). Zon baken reageert op radarsignalen van schepen. Als een schip in de buurt komt krijgt het automatisch een streep op de radar. Verder worden ten behoeve van het KNMI waarnemingen gedaan die automatisch worden doorgegeven. Twee lichtschepen (no. 10 en 12) zijn museumschip geworden. No. 10, gebouwd op Willemsoord, werd in 1952 'uitgelegd' op standplaats Texel. (Het lichtschip dat verging op 2 oktober 1991 was no. 11). Lichtschip no. 10 ligt nu als Muse umschip op Willemsoord te Den Helder: 'We willen zichtbaar maken hoe het toen aan boord van een lichtschip was. Ook de techniek van die dagen laten zien.' Lichtschip no. 12, gebouwd in 1903 ligt in Helle- voetsluis. Gebruikte literatuur: Van de heer Jacobsz uit Alkmaar een aantal dvd's met oude films over ondermeer Den Helder, visserij en Loodswezen. Van de heer L. de Boer uit Lanaken een overgeschreven proces-verbaal van de overval op het Arbeidskantoor in 1943. Van de heren R. en A. Haringhuizen uit Den Helder, een grote (50x60) foto in passe-partout van Dorus Rijkers, Janus Kuiper en Diet Mos, in de Pottenwinkel. Van mevrouw v/d Velde uit Den Helder, elf plakboeken met kranten knipsels. Van de heer W. Kalkman uit Oud Den Helder, het "Grote boek van 40/45". Van de heer Noppens uit Huisduinen een stenen (en zeer zware) dijkpaal uit ongeveer 1800. Van mevrouw Simonse - Bok uit Den Helder een fotoalbum padvinderij 1920 -1924. Van mevrouw Roelofs uit Oud Den Helder 3 grote foto's van Huis ter Duin uit plm. 1978. Van mevrouw Winter uit Julianadorp, een porseleinen schaaltje uit 1900, met daarop een afbeelding van het Westplein. Van mevrouw van Zutphen uit Den Helder, allerlei oude kranten, boeken over het Koninklijk Huis, familiepapieren, foto's en genealogie van de familie Graaff, uit de nalatenschap van Jaap Graaff. Van de heer W.E.J. Doedens uit Alkmaar vier bouwtekeningen van oude zeilschepen. Van de heer Luker uit Amsterdam een grote verzameling tekeningen en boeken van en over Anton Pieck. Van de heer A. Slot uit de Schooten diverse boeken. Van de heer P. Paans uit Den Helder diverse logboeken en bescheiden van padvindersgroep de Jutters uit de jaren 50. Ook de heer Th. van Willigen uit Zaandam schonk diverse foto's en een logboek van de padvinderij. Van de heer van Gent uit de Schooten een groot aantal propagandabladen uit de Tweede Wereldoorlog. Van de Traditiekamer van de Kooy diverse boeken over de Kon. Marine. Van mevrouw Prins uit Oud Den Helder een aantal oude foto's van Den Helder. Van de heer B.A. Mooiman uit Julianadorp een aantal glasplaatnegatieven van Den Helder. Van mevr. J. de Vries - Bakker uit Den Helder drie dozen met dia's, een aantal foto's en videobanden van Den Helder. Van de heer A. Krijgsman uit Almelo een naambord met A. Krijgsman pianoleraar, een schilderij van het Centrale Oranjebestuur en diverse andere voorwerpen. Van mevrouw Zijlmans een Enkhuizer Almanak uit 1911. Van de Erven van mevr. A. Vries - Jimmink drie dozen dia's over het boerenleven in Koegras. Van het Archief Rijkswerf diverse boeken over de Kon. Marine. Grote Winkler Prins Encyclopedie (8e druk 1981) Noordhollands Dagblad 2 oktober - 6 december 1991 M.J. Brusse, Het nachtlicht van de zee. Rotterdam, 1911 Wibo Burgers, Nederlandse Lichtschepen. Alkmaar 1998 'Levend Verleden', kwartaaltijdschrift van de Helderse Historische Vereniging. 1 le jaargang no. 1, september 1998 blz. 11-15 145

Levend Verleden - Den Helder | 2012 | | pagina 27