ZEVEN MAN UIT 0 ZEE GERED Sloep omgeslagen bij lichtschip „Texel" leven aan boord, maar ook hoe zwaar het werk toen was, zoals het optuigen, aansteken en 'opdraaien' van het grote nachtlicht: 'Zes licht - wachters stappen naar de groote wins (winch) op het achterdek. De twee zware kettingen waaraan de lantaarn hangt, worden langzaam opgewonden en statig rijst de kiosk met lampen, langs den mast Hoog in de mast hangt (tenslotte) de grote lichtkiosk.' Later werd een en ander een kwestie van een druk op de knop, maar tot in de jaren dertig was het werk aan boord van een lichtschip vaak zwaar. Daarna bestonden de werkzaamheden van matrozen vooral uit het schoon houden van het logies, dek schrob ben, bikken, schrapen, schilderen, soppen. Voor de motordrijvers: het onderhoud van de motoren, de ver lichting en allerlei reparaties aan de apparatuur. Voor men naar de wal ging moest het beddengoed gelucht worden, de kooi gesopt, de vloer ge dweild enzovoort. Uiteraard moest er wachtgelopen worden, weerrap- porten voor het KNMI (ieder uur!) worden opgesteld, voorbijgaande schepen worden genoteerd (naam, land van herkomst, richting waarin het schip voer). Kerstpakketten Leger des Heils Toch was er veel vrije tijd. Hoewel er veel geknutseld werd, spelletjes werden gedaan (kaartspelen vooral) door sommigen werd gestudeerd, getekend of geschreven, was men verheugd toen er aan de wal een inzameling gehouden werd voor de aanschaf van radio's. Het Loods wezen was een zuinige werkgever. 'Nooit hadden we iets extra's. De baas vond dat we daar zelf maar voor moesten sparen. Met Kerst mis ontvingen we een pakket van het Leger des Heils.' Aldus oud gezagvoerder Arie Boon op beton- ningsvaartuig 'Breeveertien' over zijn jaren op het lichtschip Texel (1954/55 en 1965/66). Ja, het Leger des Heils stond op de lichtschepen goed aangeschreven. Dat bleek ook toen het televisietijd perk aanbrak: 'Wij kregen echter geen toestellen. Volgens de PTT was de ontvangst te slecht. Maar het Leger des Heils bood (in 1963) aan om de televisie te leveren. Dat vond de directie van het Loodswe zen toch wat te grijs. Ze gaf daarom alsnog aan onze wens gehoor.'Er is ook wel eens een gezagvoerder op een lichtschip geweest die enigszins misbruik maakte van het Heilsleger. Hij wou z'n schip tegen de kerst 'Spik en span' in orde hebben en kondigde aan dat er een kolonel op inspectie zou komen. Maar toen de man kwam bleek het geen kolonel van de marine - het Loodswezen viel onder de marine - maar van het Leger des Heils. Voeding 'De voeding was vaak niet om over naar huis te schrijven. Op woensdag grauwe erwten en op zaterdag snert met een stuk ranzig spek. Op de an dere dagen aardappelen met vlees en groente. Het ontbijt bestond uit gort met een lik stroop. Brood werd door een particuliere bak ker geleverd. De overige proviand werd door de marine geleverd. Om dat er geen vriesinstallatie aan boord was, was het voedsel in de zomer gauw bedorven. Kon de aflevering niet op tijd plaatsvinden, dan werd harde scheepsbeschuit verstrekt. Die was niet te eten zonder ze eerst in de koffie of thee te dopen.' Aldus K.H. van der Wijk over de jaren dertig aan boord van het lichtschip 'Haaks' (later 'Texel'). Arie Boon zei hierover: 'We moesten zelf ons brood bakken. We hebben een kok gehad die telkens als hij weer aan boord terugkeerde eerst het overgebleven brood overboord gooide. Het zakte als een baksteen, de meeuwen keken er niet eens naar om Het menu was eenzijdig. Je X-Il - fO) DS" wist elke dag wat je kreeg, telkens vier weken lang. Voor de afwisseling probeerden we nog wel eens met een hengeltje wat te vangen. Of we ruil den met visserlui. Wij vis, zij brood, bier en kaas Mist was het ergste 'Dag in dag uit lag het lichtschip Texel aan zijn ankerketting te trek ken. Op en neer. Op. En neer. Een enkele keer spiegelde de romp zich af in een gladde zee. Maar zulke mooie dagen waren zeldzaam. Meestal lag het schip op de golven te stampen. Op en neer. Op en Bij hevige storm konden passerende schepen een veilige haven opzoeken. Wij niet. Wij bleven waar we waren en vielen gewoon uit onze kooien. (Van een onzcy/ redacteuren) DEN HELDER Een sloep met ze ven bemanningsleden voor het licht schip „Texel" sloeg gistermorgen om waardoor allen in het ijskoude wa ter terechtkwamen. Van het beton- ningsvaartuig „Zaandam" werd on middellijk een sloep gestreken, waar door de zeven mannen tijdig uit zee konden worden opgepikt. Zij wt,- den in Den Helder na medisch onderzocht te zijn weer op ver haal gebracht, van warme kleren voorzien en naar huis gebracht. Waar schijnlijk heeft niemand nadelige ge volgen van het natte en koude avon tuur ondervonden. De normale aflossing van de wacht voor het lichtschip geschiedt op dins dag. Door het slechte weer van de laatste dagen moest dit worden uitge steld. Gistermorgen bracht de „Zaan dam" de nieuwe ploeg tot bij het lichtschip. De sloep, waarin de man nen werden afgezet, sloeg om, door dat de motor afsloeg. Hierdoor kwam het vaartuig dwars op de golven te liggen. De aflossing van de bemanning van de „Texel", die nu al drie dagen te lang dienst doet, zal zo spoedig mogelijk geschieden, waarschijnlijk vandaag. Helderse Courant 2 december 1965. 143

Levend Verleden - Den Helder | 2012 | | pagina 25