Een lichtschip gestrand op de Hondsbossche Zeewering JanT. Bremer Er was eens een lichtschip te Petten dat wilde de bakens verzetten. Het lag op z'n kant op het Pettense strand in de geur van patat en kroketten. Zo luidde in 1991 de limerick van Daniëlle Jeske van de Vaarweg- markeringsdienst. Want vroeg in de ochtend van 2 oktober was het licht schip Texel, een aantal uren ervoor bij stormwind losgeslagen van zijn ankers, op drift geraakt en tegen de Hondsbossche Zeewering gestrand. Daar kwam al gauw zoveel volk op af dat het de moeite waard was er een patatkraam bij te zetten. Zo'n lichtschip zag je immers zelden van dichtbij en zeker nooit in zo'n deplorabele toestand. Het schip lag vanwege de hoge zeegang behoorlijk te slingeren in de branding. Er sloe gen golven over heen die de nodige vernielingen aanrichtten en men vroeg zich af of het schip nog te red den zou zijn. De meeste ramptoeris ten hadden eigenlijk geen idee wat een lichtschip eigenlijk was. Een soort drijvende vuurtoren ja, maar verder? Volgens de Grote Winkler Prins Encyclopedie is een lichtschip een tot de kustverlichting behorend, ten anker liggend schip voorzien van een bijzondere verlichtings installatie. Het is te herkennen aan zijn kleur (rood geschilderd) en aan de merkwaardige opbouw door de hoge lichtinstallatie in de midscheeps. Het is voorts uitge rust met een sterke mistinstallatie en een radiobaken. Lichtschepen, aldus de encyclopedie, worden in het algemeen zodanig uitgelegd dat zij de banken in zee of bijzondere knooppunten in de scheepvaartrou tes dekken. De bemanning is onder Lichtschip nr. 10 Texel op zijn positie 14 mijl westnoordwest van Den Helder begin jaren 60. Het schip kon je bij mooi weer vanaf Huisduinen zien. andere belast met uitkijkdienst, het rapporteren van bijzonderheden op scheepvaartgebied en het verzanden en op vaste tijden verzenden van meteorologische gegevens. Vuurschepen Aanvankelijk sprak men van vuur schepen. Vuurtorens, vuurschepen. Maar in tegenstelling tot de vuur toren waarop oorspronkelijk inder- Lichtschip nr. 3 Haaks, was in 1883 van hout gebouwd. Hier ligt zij in het voorjaar van 1892 op de Rijkswerf in Amsterdam. Haaks lichtschip werd voor het eerst in maart 1890 uitgelegd en werd in maart 1940 opgeheven. 141

Levend Verleden - Den Helder | 2012 | | pagina 23