Wijziging werktijd Dienstregeling werftreln Met ingang van 15 Maart wordt de werktijd als volgt: Maandag t/m Vrijdag: van 7h3012h20 en van 13h3018h10. Zaterdag: van 7h30—13.00. Hieronder volgt de dienstregeling van den werf- trein, zooals deze met ingang van 15 dezer zal luiden: Heenreis Maandag t/m Zaterdag: A. V. Alkmaar5.55 St. Pancras 6.01 6.02 Keer Hugowaard 6.09 6.10 Noord Scharwoude 6.18 6.19 Zijdewind stopt Schagen 6.34 6.35 Oudesluis6.43 6.44 Anna Paulowna 6.50 6.51 Bceezandstopt Kjoegras stopt E:e Kooijstopt Den Helder 7.16 de reden waarom ze naar Den Hel der kwamen en wat ze hier gingen doen en voor hoelang. Zonder deze papieren kwam je Den Helder niet in. De oorlog werd steeds heviger en de Duitsers hielden de zaak goed in de gaten. Echter, de papieren waren niet gekomen. Men besloot toch om te gaan, want wat doen ouwe men sen met een kind nou voor kwaad! We gaan gewoon met de trein naar een kleinkind, ik hoor het ze nog zeggen! Ze hadden wel erg veel ver trouwen in de Duitsers. Dus van Breezand naar Den Hel der. Het was maar een klein stukje met de trein, maar wel spannend. Aangekomen op het station ging het mis! Soldaten met geweren vroegen om papieren en die waren er niet. Veel geschreeuw en met nog wat andere mensen, werden we opgesloten buiten het station, in de fietsenstalling. Dat is heel ang stig voor een kind van net 9 jaar. Iedereen was bevreesd over wat er gebeuren zou. Opoe huilen en bid den, "nou gaan ze ons doodschieten van Breezand naar Den Helder, maar een klein stukje met de trein Van Anna Paulowna naar Den Helder was toch nog 25 minuten volgens de dienstregeling in "De Werfcourant" van 12 maart 1943, 3e jaargang nummer 136. vader!" Waarop opa bromde dat ze stil moest zijn en op moest houden met huilen en bidden en dood schieten deden ze zo maar niet. De soldaten riepen af en toe dat we stil moesten zijn. Hoelang we in de stalling gezeten hebben weet ik niet, maar op een gegeven moment moesten we er weer uit en in een rij, met geweren op ons gericht, weer lopen en werden we opgesloten in, naar ik later begreep, de Bethelkerk. Wat was ik toen bang, want het was donker, koud, eng en dan met die volwassen mensen die huilden en die soldaten met geweren. Maar er kwam een einde aan. Een andere soldaat kwam binnen en onder luid geschreeuw en vermaningen moch ten we weg. Van de tocht en de dienst na dit gebeuren weet ik totaal niets meer af alleen, toen iedereen de zaal verliet na de dienst, legden de bezoekers geld onder de zitkus sentjes, wat ik maar heel raar vond! Over dit avontuur is nog veel ge praat. Dat arme kind, dat ze dit nou moest meemaken. Inmiddels is deze Bethelkerk afgebroken en staat de nieuwe Bethelkerk er al weer jaren. De V.1 neergestort in Breezand Terwijl ik deze gebeurtenis aan het opschrijven ben, is het toevallig 67 jaar geleden dat dit gebeurde. Het was winter en koud, we lagen allemaal te slapen, toen ik ergens wakker van werd, een gierend geluid. Gelijktijdig hoorde ik mijn moeder gillen "Piet wat is ditwaarop mijn vader zei "blijf liggen niks tegen te doen dit is een V.l". Een vreselijk geluid vloog inmiddels over ons heen gevolgd door een verschrikkelijke klap en toen doodse stilte. Mijn zusje begon te huilen en beneden vanuit de bedstee hoorden we ook roepen. Vader Piet schoot zijn kleren aan en zei dat hij ging kijken wat er gebeurd was en rende de trap af. Even later riep hij dat het in huis veilig was en verdween. Wij er ook uit, voorzichtig met mijn zusje in het donker de trap af naar Opa en Opoe, die riepen dat ze ook al uit bed waren. Het raam in de woonkamer was stuk, het regende en het gordijn waaide de kamer in. Opa en opoe stonden te midden van de glasscherven en aarde van een plant. Opa was zich aan het aankleden en opoe stond met in haar handen het geldkistje en een grote tas, met alle papieren en wat bezittingen. Die stond altijd klaar op een plank boven hun hoofd in de bedstee. We konden weinig doen en ook weinig zien, er mocht van de Duitsers immers geen licht naar buiten schijnen. Mijn vader kwam binnen en zei, dat er ongeveer 500 meter verder inderdaad een V.l was neergestort. Mijn zusje en ik moesten weer naar boven, er werd wat opgeruimd en ten slotte ging ie dereen slapen. De volgende dag ging iedereen uit de omgeving er heen, maar niemand mocht dichtbij komen van de Duitsers. Veel later kon je een grote krater zien in het weiland. Het was op 18 februari gebeurd, de verjaardag van mijn vader. Alles was gelukkig goed afgelopen. 140

Levend Verleden - Den Helder | 2012 | | pagina 22