14 mei 1940 de eerste grote oorlogsactie van de Helderse motorreddingboot "Dorus Rijkers". Adrie Rijpert Als in de middag van 14 mei 1940 Hr.Ms. kanonneerboot "Jo- han Maurits van Nassau" onder bevel van de Kapitein luitenant ter Zee P.Kronenberg (1892- 1970) omstreeks 16.30 uur in gezelschap van de mijnenleggers Hr.Ms. "Jan van Brakel", "Nauti lus", "Douwe Aukes" en "Medusa" vanuit de Texelstroom via het Marsdiep en het Schulpengat naar zee stomen om naar Engeland te varen, heeft de "Johan Maurits" al twee geslaagde acties achter de rug. Ten ankerliggend in de Doove Balg. (Collectie Marinemuseum.) De eerste actie vond plaats op de avond van de 13e mei met als proef drie salvo's uit de beide voor kanons met twee schoten op de Noordelijke kop van de Afsluitdijk. De tweede actie vond plaats in de morgen van de 14e mei, ten anker liggend in de inloop van de Doove Balg, met de beschieting met 98 schoten uit het achter kanon, met welke actie met succes de Duitse artillerie, gericht op de kazemat ten te Kornwerderzand, tot zwijgen werd gebracht en een actie van Duitse infanterie en pantserwagens tegen deze stelling onmogelijk werd gemaakt. Door deze beschieting werd aan de vijand de toegang via de Afsluitdijk tot de Stelling Den Helder ontzegt. Gebombardeerd Terwijl de schepen naar zee varen, wordt voornamelijk de "Johan Mau rits" door duikbommenwerpers aangevallen. Net buiten de mijn- versperring bij het uitkomen van het Schulpengat ter hoogte van Cal- lantsoog, wordt de "Johan Maurits" door twee, maar waarschijnlijk drie, bommen getroffen. Het schip zinkt vrij snel, binnen 10 al5 minuten na de ontploffing van de vóór munitie bergplaats. De meeste opvarenden raken te water, waaronder een groot aantal licht en zwaar gewonden. Zij worden opgepikt door de nog op tijd gestreken motorsloep van de "Johan Maurits" en de "Nautilus", "Jan van Brakel" en "Douwe Aukes" uit het verband. Ook de in de nabij heid varende torpedoboot H.M. "G 13" weet een aantal drenkelingen aan boord te nemen. Alle gewonden 2r.""-==4*. 'Hr.Ms. Johan Maurits van Nassau" verlaat Den Helder. (Collectie Marinemuseum.) 134

Levend Verleden - Den Helder | 2012 | | pagina 16