Zeebeving van 1931 voelbaar in Den Helder Angstiger is het verschijnsel wan neer de aarde trilt en beeft. In het verleden zijn er een aantal aardbe vingen geweest die ons hele land deed schokken, zoals de bevingen van april 1580 en niet veel later van 2 januari 1602. Zo is ook bekend dat er in de vroege morgen van 18 februari 1756 een aardbeving heeft plaatsgevonden waarbij wel 7 tot 8 schokken werden geteld. De mel dingen kwamen uit het hele land. In de landen rond de Noordzee vin den ook zeebevingen plaats. Men spreekt van een zeebeving wanneer het epicentrum gelegen is op de bodem van de zee. Op een schip op volle zee wordt een zeebeving meestal ervaren alsof het op een wrak stoot of aan de grond loopt. Voor de omliggende landen kunnen de gevolgen echter desastreus zijn als de ontstane golven de kust berei ken. Dat komt omdat door de afne mende kustwaterdiepte de snelheid kleiner wordt, de golfhoogte neemt toe en er kunnen brandinggolven ontstaan van tientallen meters hoog, bekend als tsunami. Ook in Europa komen tsunamis voor. Zo vond er circa 7200 jaar geleden een grote tsunami plaats op de Noordzee. Het is altijd mogelijk dat er opnieuw een tsunami in West Europa zal voorkomen, maar volgens deskun digen is de kans nihil. In de Noord zee komen maar weinig aardbevin gen voor en daarom is het risico dat er een tsunami ontstaat ook erg klein. Uit de middeleeuwse en de recente geschiedenis zijn slechts twee Noordzee tsunamis bekend: Op 6 april 1580 vond een zeebe ving van ongeveer 6.2 op de schaal van Richter plaats in het Nauw van Calais. De beving werd gevoeld in Nederland, België, Engeland, Duits land en noord Frankrijk. Het ver oorzaakte een 4 meter hoge tsunami die de noord Franse steden Calais en Boulogne overstroomde. De tweede was niet eens een duidelijke tsunami maar een vreemde zeebe weging midden op de Noordzee. De oorzaak was een zeebeving met een kracht van 6.1 op de schaal van Richter. Dit vond plaats in de nacht van 6 op 7 juni 1931 ter hoogte van de Doggerbank. De zeebeving werd in heel noord Europa en ook in Den Helder gevoeld. De bemanning van schepen die zich op dat moment op de Doggersbank bevonden zagen een golf. Er werden geen overstro mingen van de omliggende kusten gemeld. De schokken veroorzaakte grote opschudding, het waren de hevigste die ooit in Engeland waren geregistreerd. Mensen liepen ver schrikt de straat op waar zij uren lang verbleven om verdere gebeur tenissen af te wachten. De Helderse Courant schreef daarover op 9 juni 1931: "Aardschokken in Den Helder gevoeld. De aardbeving heeft zich om 01.50 uur ook in onze stad en op andere plaatsen in het land doen gevoelen. Omtrent Den Helder berei ken ons van verschillende inwoners berichten". De meldingen kwamen uit de Breewaterstraat, van bewoners van het Paleis aan het Nieuwe diep, van het Havenplein, de Hoofdgracht, van portiers van de Rijkswerf en havenwachten, uit de Molenstraat en uit de Gravenstraat. De schokken duurde volgens de getuigen wel 20 tot 35 seconden, woningen trilden, hang lampen slingerden, meubilair stond te schudden en mensen werden wak ker. Daar zij wat tijd en duur betreft alle overeenstemmen, kan er ons inziens niet aan worden getwijfeld, dat wij hier te doen hadden met een uitloper van de elders geconstateerde aardbeving, en het verschijnsel is, in ons lage, en tot nu toe voor aardbe vingen vrijwel onkwetsbare landje, wel een merkwaardigheid!" aldus de Helderse Courant. Bronnen: Het gebeurde op 't Marsdiep, een dubbele eb als wonder Gods, door Jan T. Bremer, Levend Verleden juni 2000. Kort verhaal van de aerdbevinge die in geheel Nederland gevoeld is, 18 february 1756. KNMI catalogus van aardbevingen in Nederland (1990). Helderse Courant, diverse jaargangen, archief HHV. 133

Levend Verleden - Den Helder | 2012 | | pagina 15