Het Havenplein met de Hoofdgracht waar de schokken van de zeebeving werden gevoeld. Noorderlicht Van het natuurverschijnsel Noor derlicht werden regelmatig mel dingen gedaan. Zo staat in de krant van 13 maart 1862: "Wij vernemen dat in de nacht van zaterdag op zon dag weder een helder schijnsel van het Noorderlicht is waargenomen. Vissers die 's nachts op zee waren verzekeren het zelden helderder te hebben gezien". En op 11 maart 1926 verscheen het bericht: "Een zeer zeldzaam en uiterst interessant verschijnsel was aan de westelijke hemel waar te nemen. Het verschijn sel was te 19.45 het sterkst, toen was de hemel zeer rood gekleurd. Men dacht in de stad dat er ergens brand was zodat een grote groep mensen naar de dijk trok, in de veronderstel ling dat de brand op Texel woedde. Sommigen vonden het verschijnsel bijna angstwekkend toen het was alsof er gloeiende wolken uit zee op kwamen. Deskundigen meenden dat het verschijnsel van het Noorderlicht gedurende een periode van ruim elf jaren zal toenemen en na 1930 wan neer de maximum sterkte bereikt zal zijn en het weer geleidelijker zwakker wordt". Een vreemde waarneming vond plaats op 23 november 1937, de krant noemde hetRegenboog bij nacht'. Het verschijnsel van de re genboog bij nacht is door meerdere inwoners van Den Helder waar genomen. De heer H.J. Boogaard schreef aan de redactie, "Ik heb de boog gezien, ik dacht het een gewoon natuurverschijnsel was, al moet ik toegeven dit nooit eerder te hebben waargenomen of van heb gehoord. Ik heb de boog voortdurend gadegesla gen terwijl ik mij begaf van de Van Leeuwenhoekstraat naar de Koning straat, de regenboog stond precies rechthoekig op de richting van de maan en daar recht tegenover". De heer Jurr. Beumkes schreef aan de krant dat hij het verschijnsel in 1927 of 1928 gezien heeft. Op 26 januari 1938 kwam er een melding dat: "Boven ons land is gis teren na zeven uur het noorderlicht waargenomen, in ons district kleurde zich even over zevenen de noordelijke hemel warm rood, zodat velen aan een zware brand dachten welke in die richting zou woeden. De kim was echter volkomen helder en wist men dat men hier stond voor het in onze streken zo zeldzame verschijnsel van het Noorderlicht. Langzaam ver plaatste de kern zich naar het westen waar de gloed nog toenam, terwijl een kleurenspel van rode, blauwe en groene velden zich voor de ogen van de verbaasde toeschouwers afspeelde. Ook in de omliggende landen werd het Noorderlicht waargenomen. In de bergstreken van Frankrijk ontstond onder de bevolking onrust. Normaal is het poollicht alleen in het hoge noorden zichtbaar. Later die week meldde het KNMI dat het Noorder licht gepaard ging met buitengewoon sterke magnetische storingen. Het telegraaf verkeer vond er hinder van, op de zon werden met het blote oog zonnevlekken waargenomen", aldus de krant in 1938. 132

Levend Verleden - Den Helder | 2012 | | pagina 14