duim 2,5 cm en een once heeft een gewicht van 100 gram. Met andere woorden; de omtrek was 32,5 cm, het gewicht 350 gram. Kometen In de maand september van het jaar 1858 werd in Den Helder de komeet Donati waargenomen, de krant schreef: "Ongeveer twintig graden boven de horizon makende een rech te lijn met de beide achterste sterren van de Grote Beer, met naar boven gerichte en iets naar het noorden hellende zwak verlichte staart. Zij zal nog twee weken te zien zijn, het beste tijdstip is tussen 8 uur en negen uur 's avonds". Een andere bekende komeet is de komeet Halley. Het is een van de be kendste en helderste periodieke ko meten en vernoemd naar Edmond Halley (1656-1742) Brits astronoom en directeur van de sterrenwacht van Greenwich. Hij heeft voor het eerst vastgesteld dat kometen vol gens een bepaald patroon versche nen. Zo heeft komeet Halley een omlooptijd van ongeveer 76 jaar. De oudst bekende waarneming dateert waarschijnlijk uit 466 voor Christus. Onder andere Chinese, Babyloni sche en oud Europese astronomen omschreven de komeet. Op 24 mei 1910 stond in de krant dat: "Hal ley's komeet is zondagavond alhier door velen met het blote oog waar genomen als een lichte plek aan het uitspansel, die nu en dan door damp minder helder was geworden". De laatste passage van de komeet nabij de aarde vond plaats in 1986, de komeet was toen nauwelijks met het blote oog te zien was. In 2061 wordt komeet Halley weer verwacht. Een onbekend verschijnsel werd op 8 maart 1863 waargenomen. De krant schreef: "Men zag eensklaps in de richting van het noorden een halve cirkel naar het zuiden beschrij vende, een sterk lichtgevend voor werp het zwerk doorkruisen, hetwelk schitterde met een glans, die het hel derste zonlicht nabij kwamen, binnen een minuut in kegelvormige vonken uiteenspatte. Ook uit Amsterdam, 's Gravenhage, Dordrecht, Gouda en Zutphen meldt men, dat op het zelfde tijdstip het luchtverschijnsel op die plaatsen is waargenomen". Vallende sterren In de jaren dertig van de vorige eeuw werden veel vallende sterren waargenomen. Zo hebben in een novembernacht van het jaar 1931 verscheidene mensen aan de hemel een soort meteorenregen gezien wat een schitterend en indrukwekkend gezicht was, aldus de krant. Op sommige momenten was alles hel verlicht en kon men de gehele om trek zien, het was of Den Helder en Texel in een zee van licht baden en wat eveneens eigenaardig was, was dat het op dezelfde moment begon te regenen. En op 10 oktober 1933 meldde de krant: "Gisteravond heeft zich een zeldzaam hemelverschijnsel voorgedaan dat allerwegen belang stelling heeft getrokken. Vanaf 7 uur werden overal in het land, ook in onze stad, vallende sterren waarge nomen in zo groot aantal als hier bij mensenheugenis niet is voorgekomen. Vanuit Duitsland werd gemeld dat de sterrenregen van 1833 en 1866 over troffen heeft. In een periode van 15 minuten werden 200 vallende sterren geteld". De interesse was gewekt want er kwam een maandelijkse rubriek in de krant over astronomische verschijnselen. Men schreef over de stand van de zon, de maan, de sterrenbeelden en de waarneming van planeten. Ook verschenen er populaire programma's over kome ten en meteoren op de radio. In Den Helder richtte men de Heldersche Weer- en Sterrenkundige Kring op, de kring organiseerde activiteiten en drukbezochte avonden met voorna me gastsprekers die in de beneden zaal van de Zeevaartschool werden gehouden. Vliegende schotel Opvallend was de melding in de krant van 26 maart 1935: "Zon dagavond heeft men boven Texel een eigenaardig licht waargenomen. Eerst vielen snel achtereen twee ster ren, even later verscheen een zeer lange vurige lijn die vrij lang bleef; na ongeveer een halfuur kwamen in deze lijn kronkels, daarna verdween geleidelijk de lichtende streep. Dit verschijnsel werd ook waargenomen door inwoners van Den Helder en door de schildwacht van vliegkamp De kooy. De gegevens zijn gemeld aan het meteorologisch instituut te De Bilt". Alle deze meldingen werden verzameld en in de krant verschenen oproepen om te reage ren. Men vond het van groot weten schappelijk belang, de onderzoeken werden verricht bij het KNMI of de Sterrenwacht Utrecht. Een ander verschijnsel deed zich voor op zon dag 11 oktober 1942: "Gedurende enige seconden het hel oplichten van de avondhemel door een meteoor die een lange staart van rood geel licht achter zich liet. Het licht wordt aan geduid als dat van volle maan, het was in het hele land waarneembaar". Maar het meest opvallendst is toch de waarneming gedaan in de zomer van 1952, op 23 augustus: "Vrijdagavond om half twee heeft een bewoner van Den Helder aan de hemel een vreemd verschijnsel waargenomen. Uit het raam van zijn woning aan de prof. Zeemanstraat kijkend ontwaarde hij een lichte, ronde schijf met er omheen nog een kring. Aanvankelijk meende hij met een weerspiegeling te doen te hebben, maar plotseling werd de schijf kleiner, alsof hij met flinke kracht loodrecht omhoog schoot. De vliegende schotel, want dat was het verschijnsel stellig volgens de getuige, had zo te zien een middellijn van twee meter. Het duur de drie minuten alvorens de schotel weer was verdwenen. Er kwamen geen andere meldingen binnen". 131

Levend Verleden - Den Helder | 2012 | | pagina 13