waar in 1952 een vliegende schotel zou zijn waargenomen, foto september 1967. Op de voorgrond de woonwijk met de Prof. Zeemanstraat wel op deze meest beruchte plaats van de Noordzee. Wit en ziedend werd het water omhoog gedrukt. Van Kaaphoofd tot Huisduinen was het een geloei en gedonder van zee en water. Diep verborgen lagen de pieren, een enkele maal kon men aan de uiteenspattende golf zien waar ze lagen. Bij kaap hoofd heeft nu al bijna tweemaal vier en twintig uur de zee gebruld zoals zij in geen maanden gebruld had. Enorme bonken water don derden op het dijkbasalt, schui mende uitlopers lekten tot aan de stenen muur die het weer zwaar te verduren had. Bij Kaaphoofd kwamen de golven steeds hoger en werd het steeds gevaarlijker. Het was een schouwspel even angstaanjagend als groots", aldus de krant die ook nog meldde dat storm en Den Helder met elkaar verbonden zijn. Erger was de grote orkaan van 18 november 1920, die Engeland, Zuid Scan dinavië en Nederland in de ban hield. Het werd door deskun digen beschreven als: "Een van de merkwaardigste die sinds vele jaren Europa is geconstateerd. Een tijd lang woedde de storm over het gehele gebied van de golf van Biskaje tot aan de Oostzee, zijnde een uitgestrektheid van 1500 mijl. De meteorologische berichten vertonen weinig voorbeelden van dergelijke atmosferische storingen over een zo grote oppervlakte". Meteoriet Waren storm en Den Helder nog te verklaren, als een natuurver schijnsel zich in de lucht voor deed dan was er grote verbazing onder de plaatselijke bevolking. Zo meldde de krant in juli 1851 de val van een kleine meteoriet. Het kwam neer op de boeren plaats Noord Holland, tegen woordig de plek van winkelcentrum De Schooten. "Tussen de 10e en de 12e juli is in een akker in de polder Koegras, binnen deze gemeente, op de pachthoeve Noord Holland, be woond door de landbouwer J. Noot een kleine zogenaamde dondersteen gevallen. Men heeft dezelve enige duimen diep in de grond gevonden en ontdekt dat waar de steen is neer gekomen in een omtrek van vijf voet het te veld staande zaad letterlijk verbrand was, terwijl bovendien nog vijf voet verder hetzelve verschroeid was. Deze meteoor heeft een omtrek van 3 palm, 5 duim en weegt 3k> Nederlandse once. Zij is overdekt met een dunne korst die zwart is en een ruwe oppervlakte heeft. Van binnen is zij vrij grauwachtig en korrelig en heeft een sterke zwavelreuk. Onder de microscoop ontdekt men er grijze korrels in, andere als geroest ijzer, hebbende magneet er echter geen ver mogen op". Een palm is 10 cm, een 130

Levend Verleden - Den Helder | 2012 | | pagina 12