Natuurverschijnselen Rens Schendelaar Den Helder heeft een aantal op merkelijke natuurverschijnselen meegemaakt die bij ons bekend zijn uit historische boeken of van krantenartikelen. Zo is er de be kende beschrijving van een dub bele eb langs de kust in het boek 'Verwerd Europa' van P. Valcke- nier uit 1675. Met een dubbele eb wordt een buitengewoon langdu rige eb bedoelt. Deze eb was niet alleen uitzonder lijk maar zorgde vermoedelijk ook voor een verassende wending tij dens de Derde Engels - Nederlandse Oorlog (1672-1674). Want nadat de zeeslag bij Solebay op 6 juni 1672 met De Ruijter en Cornelis Tromp zonder overwinnaar was geëindigd verscheen er enkele weken later een Engelse vloot voor de kust van Den Helder. "In den morgen van den 13 julij kwam 's vijands gezamenlijke macht ter hoogte van Den Helder opdagen en zette het, langs den wal stevende, regt op onze zeegaten aan. Men verwachtte niet anders dan dat de gevreesde landing thans zou bewerkstelligd worden. Gedurende twee dagen kruiste zij tusschen het Landsdiep en de Slenk. Op den een en twintigste stak uit het zuidwest ten westen een allerhevigste storm op, voor afgegaan naar hetgeen sommige beweren door ene dubbele of verleng de ebbe, welke tegen de gewone rege len der natuur twaalf uren duurde, en die het landen van den vijand, welke, naar het schijnt, op den vloed wachtte, om zijne krijgsmacht aan boord te brengen, eerst vertraagde en daarna onmogelijk maakte". Aldus J.C. de Jonge, in zijn bekende 'Ge schiedenis van het Nederlandsche Het Wierhoofd met de ingang van de haven het Nieuwediep bij storm. Zeewezen' (1837 deel 4). Ondanks dat er bij befaamde historici twijfel heerst over datum en voorval moet er toch iets van dien aard geweest zijn. De 19e eeuwse historicus R. Fruin, die uiteraard met het werk van De Jonge bekend was, veron derstelt dat het verschijnsel van een dubbele eb een jaar later, in 1673, gedateerd moet worden. Wel is men het eens dat er een dubbele eb heeft plaatsgevonden. Zelfs de Engelse theoloog en historicus bisschop Gil bert Burnet (1643-1715) maakte er melding van. Storm op de kust Omdat Den Helder aan drie zijden omgeven is door water zijn de Nieu- wediepers wel wat gewend als er een echte storm waait. De stad ligt heel open aan de kust, de wind heeft alle ruimte en wordt nauwelijks geremd. Overigens heeft het Waddengebied haar eigen weer. Meestal waait het daar harder dan op het land, vaak ongeveer 1 of 2 Beaufort meer. In Den Helder staat er 25 van de tijd windkracht 5 of meer, in de Bilt (bij het KNMI) is dat maar 3% van de tijd. Overigens geldt dit ook voor Vlissingen en Hoek van Holland. Storm kan in Nederland het hele jaar door voorkomen, maar de kans op een flinke storm die geruime tijd woedt, is het grootst in de periode oktober tot en met maart. Tegen woordig worden we tijdens een extreme weersverwachting opmerk zaam gemaakt door een weeralarm dat wordt afgegeven. Maar vroeger overkwam het de mensen, zoals in oktober 1938 en dan schreef de krant: "Het was de eerste herfststorm maar zelden zette oktober slechter in dat dit jaar. Op de dijk aanschouwde men Nieuwediep op zijn hevigst en schoonst. Grijsgroen deinde het Marsdiep voort. Zover het oog reikte was daar een wilde roering, een onafgebroken op elkaar ketsen van brekers en het loeien van de storm over het op gezwiepte water. Op de dijk stonden veilig beschut achter de borstwering, de Jutters. Weggedoken in hun blauwe jassen, de handen diep weg gegraven in hun zakken. Voor hen lag het Marsdiep en nog verder de Razende bol. En als ergens de hel was losgebarsten dan was dat Mrf, f 4 129

Levend Verleden - Den Helder | 2012 | | pagina 11