'Den Helder is een modderpoel' schrijft Adelborst Willem Steinmetz in 1822 aan zijn moeder Wout Smit Wilhelm Christiaan Ernst Carel Steinmetz (17) kwam in 1822 als adelborst le klas naar Den Helder. De opleiding tot zeeofficier had hij gevolgd aan het Marine-Instituut, dat toen was ondergebracht in de Artillerie- en Genieschool in Delft. Willem was de oudste zoon in een gezin van zeven kinderen. Toen hij dertien jaar was overleed zijn vader, Carl Chistiaan Philip, luitenant bij de artillerie, aan pleuritis. Daardoor voelde hij een zware verantwoorde lijkheid op zich drukken. Willem vertrok op 31 augustus 1822 uit Den Haag. Hij maakte de reis naar Den Helder per boot. Bij zijn aankomst werd hij geplaatst op het wachtschip Zr.Ms. Zeeland. Het marine-etablis sement Willemsoord was toen nog in aanbouw. Op 6 september 1822 beschreef Willem in een brief aan zijn moeder en tante zijn eerste in drukken van Den Helder. 'Waarde Moeder en Tante! UED zult zeker reeds vroeger eenen brief van mij [hebben] verwacht maar dienstzaken hebben mij daarin ver hinderd. Mijne reis hier naartoe is niet voorspoedig [geweest], want de beurtman van Amsterdam op Alk maar kwam voorleden Zaterdag één uur te laat aan en daarom moest ik den nacht in Alkmaar logeren. Het was er juist kermis, en ik ben er nog in de komedie geweest.' 'Ik heb het hier in alles zeer goed gevon den; de kameraden zijn best, zijn mij in alles van dienst geweest; de kolonel heeft ons zeer wel ontfangen en heeft gezegd dat hij het ons zoo pleizierig zoude maken als hem mogelijk was. Eergisteren toen ik de wagt had heb ik bij hem geschaft en mij zal geen grooter plezier doen als dat ik met die kolonel in zee zal gaan. Alle verdere officieren zijn zoo wel met een ieder dat het is alsof 't uitgezogt was.' 'Als wij de wagt hebben, hebben wij eerst de wagt 's nachts van 12 tot 4 om gestadig met goed of slecht weer op dek te wandelen; vervolgens 's avonds van 8 tot 12 en dan den anderen dag van 's morgens 8 tot 's avonds 8 en zulke wag- Adelborst le klasse Wilhelm Steinmetz 1805-1825. Weduwe Maria H Steinmetz-Reyken 1778-1854. 91

Levend Verleden - Den Helder | 2012 | | pagina 9