getuige waren van het ongeluk, droegen hun steentje bij. Den bekende aarde werkkunstenaar Brouwer werd de ver vaardiging van een monument opgedra gen dat op waardige wijze de gevoelens der Leidsche burgerij zou vertolken. Het was dit monument dat Maandag middag 28 Oktober namens de Leid sche burgerij aan de familie Rijkers werd overgedragen." Naast de familieleden waren enkele heren uit Leiden aanwezig en namens de gemeente Den Helder burgemees ter Houwing, gemeentesecretaris Van Poelje en wethouder De Ven. De heer Draaijer, die namens het ge noemde comité sprak gaf aan dat de daad van Cornelis grote gevolgen heeft gehad, want na het ongeval is in Leiden een red dingsbrigade opgericht. Maar dat was nog niet alles. Het bestuur van het Carnegie- Heldenfonds nam Cornelis in zijn regis ters op. Vervolgens droeg de spreker het monument over aan de familie. Er waren meer sprekers, afkomstig uit Leiden, waaronder de directeur van de Indische Post, Telegraaf en Telefoon- school. Allen prezen Cornelis' sympa thieke persoonlijkheid, zijn ijver en plichtsbetrachting. Vader Rijkers dankte diep ontroerd allen voor de hulde aan zijn zoon bewezen. De jeugdjaren van Cornelis Voordat Cornelis naar Leiden vertrok, bezocht hij van 1908 tot 1913 de Rijks HBS aan de Kanaalweg in Den Helder. In de drie gedenkboeken die ter ge legenheid van het 40-, het 50- en het 60-jarig bestaan van de RHBS werden samengesteld vinden we Cornelis in de naamlijst der leerlingen ook terug. Tot drie keer toe wordt achter zijn naam wat koud vermeld: overleden. Een klasgenoot van hem was onder anderen de bekende Helderse dichter/ schrijver Christiaan Terpstra, pseudo niem voor Jan Chr. Kruisinga die zijn carrière als notaris afsloot. In diezelfde jaren bezocht ook Annie Romein Verschoor de Rijks HBS. In het gedenkboek uit 1938 schrijft zij, terugdenkend aan de school "Ja, ik heb veel meegekregen uit het kleine stadje achter de dijk, zelfs..van de HBS op het Molenplein. Want er was een tekenleraar, die ons misschien geen tekenen leerde, maar wel onze ogen te gebruiken. Er was een plantkun- deleraar die ons wist bij te brengen dat de natuur meer rijkdommen bezit dan de scheefgewaaide iepen en populieren die de schamele tooi van de Helderse straten vormden. Een enkele talenleraar die onze rumoerigheid tot zwijgen wist te brengen tegenover de schoonheid." Het is op z'n minst merkwaardig dat in geen van de gedenkboeken noch door klasgenoot Terpstra, noch door schoolgenoot Verschoor, of door welke andere HBS -er dan ook, die Cornelis gekend moet hebben, iets geschreven wordt over zijn trieste voortijdige dood. En dat voor iemand die opgenomen in het register van het Carnegie Hel denfonds. Daar sta je voorwaar niet zomaar in. Tot slot nog dit: Op de plek van het monument ligt in het midden nog een (platte) grafsteen. De letters erop zijn vrijwel onleesbaar. Met moeite heb ik er nog een naam Rijkers op ontdekt. Dat zou vader Adrianus kunnen zijn, omdat er bij staat i/1 (in leven loodsschipper lste klasse. En dat was de vader van Cornelis, zoals blijkt uit zijn overlijdensadvertentie van 5 maart 1936. Grondige (en deskundige) restauratie kan hier opheldering verschaffen. Overigens vind ik -met alle respect voor de nabestaanden- dat deze platte grauwe steen afbreuk doet aan het mo nument van Rijkers, ja het zelfs ontsiert. (Jack Ambriola is secretaris van de Werkgroep Historische Grafmonu menten. De werkgroep ijvert, in goede samenwerking met de gemeente Den Helder voor behoud en verantwoord on derhoud van de historische grafmonu menten op de Algemene Begraafplaats.) Met dank aan Maarten Noot voor zijn waardevolle informatie. 90

Levend Verleden - Den Helder | 2012 | | pagina 8