fer van zijn menschlievend hulpbetoon eveneens in de diepte. Een kreet van ontzetting ging op uit de honderden die in spanning dit drama volgden. Onmo gelijk te beschrijven hoe de jammerende menigte teleurgesteld werd, toen ook de heer Rijkers zijn dood in het water vond. Na enige tijd werden de lijken opgehaald en binnengebracht bij een der bewoners aan het Plantsoen, alwaar dokter Niemer tevergeefs al het mogelijke heeft gedaan om de levensgeesten op te wekken. De politie heeft de ouders van den edelen held te Den Helder in kennis gesteld. Een woord van lof aan de nagedachte nis van den heer Rijkers die op zoo noodlottige wijze zijn hulp met den dood moest betalen." De teraardebestelling In de Heldersche Courant van 27 de cember 1917 werd ruim aandacht ge schonken aan de teraardebestelling van 'Kees' Rijkers: "Gisteren had op de begraafplaats te Huisduinen een droeve plechtigheid plaats. Het stoffelijk overschot van Kees Rijkers, surnumerair bij de Indische Postschool te Leiden, die bij zijn moedi ge poging tot redding van een 10-jarige jongen om het leven kwam, werd aan de aarde toevertrouwd. De zon deed blinkend schijnen het sneeuwkleed, waaronder hij zou rusten- kranige kerel, die geen oogenblik geaarzeld had toe het een menschenleven gold." Bij het graf werd het woord gevoerd door de voorzitter van de Indische Post Vereniging die Kees schetste als een trouw vriend en stille werker. Woorden van troost tot de ouders zouden, aldus de spreker, hier niet baten. Maar laten zij de overtuiging meenemen dat wij, collega's hem nooit zullen vergeten en dat zijn dood steeds in herinnering zal blijven. Daarna sprak een leraar van de Indische Postschool, die Kees roemde als kranig sportman, een kerel uit één stuk. Graf en monument van Cornells Rijkers. Rechts het graf van Theodorus (Dorus) Rijkers. Namens de familie bedankte de heer Bouma voor de betoonde belangstelling. Surnumerair bij de Posterijen In de dankbetuiging die de familie Rij kers laat plaatsen in de Leidsche Cou rant van 31 december 1917 lezen we dat Cornells in leven surnumerair was der I. P. en T. te Leiden. Een surnumerair is iemand die bij sommige dienstvakken boven het eigenlijke getal van ambte naren te werk gesteld wordt. Hij of zij kan in aanmerking komen voor een aanstelling als ambtenaar, met name bij de posterijen. Een vrijwel verdwenen functie. Wat de letters I P en T betreft: De I staat voor Indische, de P staat voor Poste rijen, de T voor Telegrafie. Dankbetuiging Op 5juni 1918 komt de reddingspo ging van Cornells in Leiden nogmaals ter sprake tijdens een vergadering, georganiseerd door een comité dat wil komen tot de oprichting van een Leidse Reddingsbrigade, naar voorbeeld van de stad Haarlem, de eerste stad die een dergelijke instelling kende. Tijdens een toespraak van de voorzitter van de Haarlemse brigade merkte deze op: "dat Leiden aan de nagedachtenis van Rijkers die in den winter van 1917 bij een moedige reddingspoging het leven liet, verplicht was om tot de oprichting ener reddingsbrigade over te gaan." Een warm applaus beloonde de spreker! In het jaaroverzicht van 1918 in het Jaarboekje voor Geschiedenis en Oud heidkunde van Leiden en Rijnland, tevens orgaan van de Vereeniging "Oud Leiden", zestiende jaargang 1919 lezen we bij 28 oktoberl918: "Oprichting van een grafmonument te Huisduinen voor Cornells Rijkers, die op 23 december 1917 het leven liet bij een reddingspoging in den Zoeter- woudsche Singel." Dit grafmonument is er gekomen en ik vond de trieste geschiedenis die er aan verbonden is belangwekkend genoeg om er een artikel aan te wijden. Overdracht van het grafmonument In de Heldersche Courant van 29 okto ber 1918 wordt verslag gedaan van de overdracht van het monument door de gemeente Leiden aan de nabestaanden van Cornelis. We lezen daarin o.a.: "De talrijke toeschouwers van deze tragische gebeurtenis waren diep onder de indruk en spontaan ontstond bij hen de wensch de dood van dezen jeugdigen held door een stoffelijk blijk van piëteit te huldigen. Een comité werd benoemd dat zich met inzameling van gelden belastte. In korte tijd was een voldoende bedrag bijeen. Ook de talrijke kinderen, die dien zon dagmiddag zich op het ijs vermaakten en 89

Levend Verleden - Den Helder | 2012 | | pagina 7