Hiermede vervullen w\j den Ireurigsn plicht, kennis U g87en, dat dcor een noodlottig ongeluk ouz« lieve Zoon en Broeder t« den ouderdom van rui ai 22 jaar is overleden. Helö«r, 25 Dicembor 1917. Familie RIJKERS. CQRNEU8 RIJKERS HoogtUut 07. lukt. Zowel het jongetje als ook Corne lls zijn helaas verdronken. Het verhaal van deze trieste gebeurtenis is mij pas kort geleden verteld door een dochter van een broer van Cornelis. In de familie Rijkers is steeds als datum van dit trieste voorval gesproken over de Eerste Kerstdag 1917, 25 december dus. Maar op de steen staat als overlij densdatum vermeld 23 december 1917. In de overlijdensadvertentie van de Heldersche Courant van 27 december staat ook als datum vermeld 23 decem ber 1917. Helderse Courant 27 december 1917. Leidse omstanders diep geschokt De Leidsche Courant berichtte in haar editie van 27 december 1917 uitvoerig over het droevige ongeval: "Zondagmiddag, ongeveer half vijf had een ongeval plaats met betreurens waardige afloop. Een drietal jongens geraakten op de Zoeterwoudschen Singel, tengevolge van onvoorzichtig heid, door het ijs, nabij de rustieke brug. Twee hunner slaagden erin den wal te bereiken, maar de derde, zekere A. Chaudron verdween in de diepte. Onder de voorbijgangers, die het onge val bemerkten, was de heer C. Rijkers, leerling aan de Indische Postschool (wiens ouders te Den Helder wonen). Niet aarzelend ontdeed deze zich van zijn bovenkleren en begaf zich te wa ter en mocht er in slagen den jongen te vinden, maar het gelukte hem niet dezen boven het ijs te brengen, wijl hij zelf geen kracht meer bezat, zoodat hij de jongen moest loslaten en deze in de diepte verdween. Met ontzetting volgde de massa op den wal dit verschrikkelijke schouwspel. Het gejammer en geweeklaag der me nigte werd groter naarmate elke poging tot redding mislukte. De edele redder was zoo door koude en krachtinspanning afgemat, dat hij nu zich zelf niet meer uit het ijs wist te werken. Inmiddels waren ladders en touwen aangebracht om de drenkelingen te helpen. De heer A.A. van Weeren, begaf zich, om het middel een touw gebonden, te water om den heer Rijkers te redden, wat hem echter niet mocht gelukken, wijl het ijs teveel tegenstand bood. Na een worsteling op leven en dood verdween de heer Rijkers als slachtof- Begrafenis van Dorus Rijkers op 21 april 1928, rechtsonder is nog net de grafzerk van Cornelis Rijkers zichtbaar. Foto 14 uit het boekje "Kent u ze nog ...de Jutters". 88

Levend Verleden - Den Helder | 2012 | | pagina 6