mamamm Schouwburg "De Kampanje" moet en zal naar Willemsoord verhuizen. zijn geheel uitgebrand. De brandlucht hangt nog in de straat. December De nieuwe directeur van Woningstich ting, oud-wethouder Waltmann, treedt in de voetsporen van zijn illustere voorganger Seegers. Na de eeuw van de gemeentelijke stadsarchitecten is de tijd van de corporatistische bouw heren aangebroken. De kop van de Beatrixstraat gaat nu echt op de schop. De revolutiebouw moet wijken voor een reeks panden in Amsterdamse stijl. Een goed geluid in deze donkere dagen voor kerst, waarin overal licht schijnt in de duisternis. Voor ramen en in erkers stralen kerstbomen in alle kleuren en maten ons tegemoet. De straatverlich ting en de gemeentelijke kerstbomen verdrijven de somberheid. Al die glin ster en glorie kunnen de uitvloeiende dofheid van de crisis niet verhelen. Het Wijksteunpunt Centrum is gesloten, voor een besparing van nul komma nul. De minder bedeelden, of, in termen van de premier, de minder rijken, krijgen hun kerstdiner. Na jaren spartelen is vakkundig een streep gehaald door het schoolzwemmen. De huizen met bor den 'te koop', in alle kleuren en maten, zijn talrijker dan ooit. Het aantal inwo ners is wederom gedaald. Na Mercedes Benz en Volvo sluit ook de VW-garage haar showroom. Nee, het jaar mag niet in mineur eindigen. Hier volgt een wil lekeurige greep oppeppers. De kans is aanwezig dat de stad wordt voorzien van tappunten om waterflesjes te vul len; handig voor deelnemers aan een historische kroegentocht. Wat te denken van de Zeevaartschool? Na een wel zeer lange aanloop, met een permanente reü nie van oud-studenten tot gevolg, is de verbouwing gestart. Eindelijk is na jaren de door brand verwoeste coffeeshop Amigo aan de Seringenlaan verwijderd. Boven al deze dagelijkse beslomme ringen, deze n.n.g.g.-voorvallen (nog- net-geen-geschiedenis), straalt de kerst. Kerst 2011 is soberder, ingetogener, kleinschaliger. Traditioneel zijn de dit jaar minder ruimhartig gekregen kerst pakketten doorgeschoven naar de min der rijken, voor een schouwburgkaartje. Kerst is gevierd in woningen, scholen, tehuizen en kerken. Naast de kerstnacht, staan veel bijeenkomsten in het teken van goed willen doen. De kerstmarkt op basisschool Schoter Duijn is een groot succes. Bij de kraampjes, in de lokalen en op de markt is het een drukte van belang. Voor het goede doel staat Alpe d'Huez symbool. De leerlingen Verdie nen' voor Ed Amersfoort 1.429,07. Hij gaat de berg zes keer beklimmen, ter nagedachtenis aan de mensen die aan kanker zijn overleden en als steun voor hen die strijden tegen die vreselijke ziekte. De Jac. P. Thijsseschool houdt op donderdag 22 december een kerstfair. Kinderen verkopen zelfgemaakte knut selwerkjes. Lekkere hapjes en drankjes, warme soep en chocolademelk zijn eveneens verkrijgbaar. Het 'Thijsse- koortje' verzorgt de muzikale omlijs ting. De opbrengst van deze markt gaat naar Nepal. Zij ondersteunen daarmee Lies Vink die geld inzamelt voor de straatkinderen van Kathmandu in Nepal. Overigens zetten verschillende basisscholen zich in voor dit project. Kunst en cultuur komen ook aan hun trekken. De Noorder Kunstkring Den Helder houdt zijn jaarlijkse kerstexpo sitie. Tijdens de kerstdagen tonen de leden van de Noorder Kunstkring Den Helder traditiegetrouw hun werk, nu in het nieuwe atelier aan de Pasteurstraat. Veel is te koop, van schilderij tot sculp tuur, plastiek en keramiek. Toch is kerst vooral het feest van licht en muziek. Het Nieuwedieper Visserskoor geeft een kerstconcert in de Bethelkerk aan de Prins Hendriklaan. Dirigent is Wim Broer; de begeleiding is in handen van pianiste Lea Paliczova en organist Si mon de Boer. Bij enkele liederen treedt de sopraan Kathelijn van Dongen op als soliste. Na een reeks van repetities verzorgen Toonkunst Den Helder en het Helders Kamerorkest ook een uniek kerstconcert in de Morgensterkerk. Te horen zijn werken van Joseph Schna- bel en Franz Gruber. Soliste is hier de sopraan Isabel Delemarre. Het Stede lijk Muziekkorps brengt zijn klanken ten hore in Den Koogh. Schouwburg De Kampanje spant de kroon met De Notenkraker, ballet gebracht door de staatsopera van Tatarstan, op muziek van Tsjaikovski. Het ballet is niet fout loos. Dans, muziek en decors bezorgen als geheel de bezoekers een mooie avond. Een staande ovatie schijnt erbij te horen. Het mooiste van alles gebeurt echter achter de kim, in het verre zui den. Op 21 december is het zover, de kortste dag, de langste nacht, met de zonnewende. Nu komt de zon terug en doet de dagen langzaam lengen. In op- warmwinterig weer is 2011 afgesloten. 119

Levend Verleden - Den Helder | 2012 | | pagina 37